Dört kadın’la ‘Hêvî’

0
115

Yönetmen Yüksel Yavuz “Hêvî” (Umut) adlı yeni uzun metrajlı belgesel filmini tamamladı.

İlk gösterimi 9 Ocak 2014’te yapılacak filmin yapımcılığını Newa Film adına Zülfiye Akkulak üstlendi. 

Aynı kulvarda, farklı tarihlerde yolları kesişen dört kadın; İHD İstanbul eski şube başkanı Eren Keskin, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ve PKK kurucularından Sakine Cansız… Her biri Kürt özgürlük hareketi, demokrasi/kadın mücadelesi ve insan hakları alanında Kürdistan ile Türkiye’nin 1980’ler, 1990’lar ve 2000’li yıllarında bazen yana yana, bazen biri içeride, diğeri dışarıda, bazen de beraber içeride, mücadele saflarındaydı. 1980’lerin başında Cansız ve Kışanak aynı yıllarda cezaevindeyken, ziyaretçileri Tuğluk’tur, 1990’larda ise Keskin avukatlarıdır. Kürdistan’ın savaş günlerinde Cansız gerilla komutanı, Keskin insan haklarının yorulmaz savunucusu, Kışanak “kirli savaş’ın” gazetecisi ve Tuğluk ise Kürt mahkumlarının genç avukatı. 2000’li yıllarda her dört kadın Kürt siyaset ve demokrasi mücadelesinin unutulmaz yüzleri oldular.

Açlık grevinin panoraması
2006-2007’de çektiği “Close Up Kurdistan” (Yakın Plan Kürdistan) ile kamerasıyla başlattığı Kürdistan yolculuğunda yönetmen Yüksel Yavuz, bir etap daha yol aldı ve bu dört kadının öyküsünü “Hêvî” (Umut) adlı belgesel filmle beyaz perdeye taşıdı. Film aslında “Yok sayılan, varlığı inkar edilen ve her türlü baskıya maruz kalan bir halkın kadınları ne yapar?” sorusunun yanıtını arıyor. Anlattığı, 4 kadının hikayesi kadar, çekimleri 2012’nin sonbaharında Türkiye ve Kürdistan’daki cezaevlerinde start alan açlık grevinin en kritik günlerinde başlayan bir sürecin de panoraması.

Üçüncü bölümde Cansız var

Birinci bölümde avukat Eren Keskin 90’lı yıllarda savaşın doruğa çıktığı ve cinsel şiddetin kadınlara karşı bir savaş politikası olarak yürütüldüğü süreçte, tanık olduğu olayları ve kişisel deneyimlerini anlatırken, ikinci bölümde cezaevlerindeki tutsaklarla dayanışma için açlık grevine başlayan milletvekillerinden Gültan Kışanak ve Aysel Tuğluk’a eşlik ediliyor. Üçüncü bölüm ise kendisiyle planlanan çekimlerden kısa bir süre önce iki kadın arkadaşı Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile birlikte 9 Ocak 2013 günü Paris’te katledilen Sakine Cansız’ın Kürt kadınları için örneklerle dolu hayatına bir yolculuk…

Kadınlar Kürtlerin umudu

Filmin hikayesini anlatan Yönetmen Yüksel Yavuz, “Bütün alanlarda Kürt kadınlarının önde olduğunu gözlemledim. Üstelik Kürtlerin yaşadığı bir coğrafyada kadınların böyle bir rolü üstlenmeleri olağanüstü bir durum ve ben buna dikkat çekmek istedim” diye konuştu. Kadınların Kürt hareketine öncülük etmesiyle özgürlük umudunun daha da güçlendiğini ve bu yüzden filmine “Hêvî” (Umut) ismini verdiğini söyleyen Yavuz’a göre kadınlar artık Kürt halkı için büyük bir umut.

Gösterim katliamın yıldönümünde

“Close Up Kurdistan” filminde bir Kürdistan yolculuğunu hatırlatan Yavuz, “Bu yeni filmde de Kürdistan’a yolculuk var, fakat başka bir vesileyle. Her iki film arasında hem bir paralellik var hem de birbirlerini tamamlayan filmler” dedi. 
Berlin, Paris, Rotterdam, İstanbul, Ankara, Dersim, Amed ile Kandil ekseninde çekimleri yapılan “Hêvî”, Sakine Cansız ve arkadaşlarının katledilmesinin birinci yıldönümünde 9 Ocak 2014’de Almanya’da vizyona girecek ve daha sonra Kürdistan ile Türkiye’de izleyicilerle buluşacak. Filmin galaları ise Berlin, Hamburg, Köln, Amed ve İstanbul’da yapılacak.

 


PERWER YAŞ/ANF/BERLİN

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse