Direnişin ruhu ‘Berroj’la sinemada

0
20

İhsan Kaçar ile Ömer Leventoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı ‘Berroj (Sabaha Doğru)’ belgeseli Kobanê’deki direnişin arka planındaki ruh’a odaklanıyor. 

Direnişin ruhu Berrojla sinemada

2014 yılında başlayan DAİŞ‘in Kobanê saldırıları YPG-YPJ gerillalarının kahraman direnişi duvarına çarptı. Kobanê direnişi, dünya siyaseti ve medyasının dikkatlerini üzerine çekti. Tüm dünyanın gündemine oturan Kobanê direnişi sinema alanında belgesele de kaynaklık ederek, savaş muhabiri ve fotoğrafçısı olan İhsan Kaçar ile  yönetmen Ömer Leventoğlu’nu Kobanê savaşının geri planındaki motivasyon neydi? sorusuna yanıt olarak ‘Berroj (Sabaha Doğru)’da bir araya getirdi. İhsan Kaçar ile Ömer Leventoğlu Kobanê’deki direnişin arka planındaki ruha odaklanarak ‘Berroj’ belgesel filmini hazırladılar. ‘Berroj’ belgeseli 34.Uluslararası İstanbul Film Festivalinde Belgesel Yarışma bölümüne seçildi. Filmin galası ise, 17 Nisan’da bu kapsamda yapılacak. Filmin yönetmenleri İhsan Kaçar ve Ömer Leventoğlu belgeselleri ‘’Berroj (Sabaha Doğru)’’u anlattılar.

 

Devrimin sineması

Yönetmen Ömer Leventoğlu Kobanê’de savaşın en yoğun yaşandığı, demokratik kamuoyunun ve sanatçıların dayanışma ve destek eksenli sınıra gittiği, İhsan Kaçar’la yollarının kesiştiği 2014 yılının Kasım ayının ortalarını ‘’Rojava Devrimi başladığından bu yana devrimin bir sinemasının sinemacı yaklaşımıyla ele alınması, bu hikayenin işlenmesi gerektiği fikri her zaman vardı, fakat olanaklar yoktu. Nihayet Kobanê’de savaşın devam ettiği günlerde İhsan Kaçar’la bir olanak çıktı, bir karar aldık. Biletlerimizi aldık, Kobanê’ye gittik. Böyle başladı bizim hikayemiz’’ sözleriyle anlattı. 


Ehmet Remo’nun hikayesi

Leventoğlu Suruç’a gittikleri günlerdeki gelişmeler ve hikayesiyle Berroj’a kaynaklık edecek olan Ehmet Remo’yla tanışmasını ise şöyle anlattı: ‘’Kobanê’ye giderken aklımızda çok net bir  hikaye yoktu, ne ile karşılaşacağımızı bilmiyorduk, sınırı nasıl geçeriz, savaş koşulları nasıldı hiç bilmiyorduk, Suruç’a gittiğimizde karşıya geçmek de o zaman sorunluydu. Kobanê’nin çok az kısmı YPG-YPJ’nin elindeydi. Dolayısıyla güç durumdu. Tam o sırada tesadüfen birisiyle karşılaştık. Bizim  Mavi Ring’te oynayan bir aktör arkadaşımızın cezaevi arkadaşı ile karşılaştık. Bu Ehmed Remo idi. Kobanê’nin bir köyünden olan Ehmed Remo, yıllarca dağlarda kalmış, çetin savaşlara girmiş biriydi. 1994 yılında, resmi Türkiye sınırları içindeki Allahu Ekber dağlarında,  patlak veren büyük savaşta, donmak üzere iken, Türk askerleri tarafından esir alınmış, Türkiye devletinin işkencehanelerinde iki ayağı dizlerinden kesilen Remo, uzun yıllar hapiste tutulduktan sonra Suriye rejimine teslim edilmiş, buradan da yeniden köyüne dönmüştü. Yürüme fonksiyonunu kaybeden Remo, sağır ve dilsiz bir kadınla evlendirilmiş, 6 yaşında bir kız çocuğu babası olmuştu. Remo  o büyük savaşta 77 gerilla içinde sağ kalan 2-3 kişiden birisidir. DAİŞ Kobanê’ye saldırdığında Remo yeni bir savaşın ortasındadır. 55 yaşında olan ve savaşma yeteneğini yitirdiği için Türkiye tarafındaki (Kuzey Kürdistan) kamplarda kalan Ehmed Remo, protez ayaklarındaki sorunlar nedeniyle dizleri iltihap kapmış olsa da, hemen her gün Kobanê’nin karşısında bulunan tepeden, savaşın seyrini izlemeyi ihmal etmez. Remo’nun hikayesini dinledikten sonra, o savaşta  yakınlarını kaybetmiş birisi olarak, bu hikayenin üzerine yoğunlaştım. Benim açımdan son derece iyi bir hikaye idi, dolayısıyla Ahmed Remo’yla başladık.’’ Leventoğlu daha sonra Suruç’ta Ahmed Remo’nun dağlarda geçen yaklaşık 20-25 savaş hikayesini dinleyerek derler.


Belgeye drama katarak kurgu

Filmin çekimlerini de anlatan Leventoğlu ‘’Ahmed Remo’nun gerçek anlattığı hikayeyi bir milim ondan uzaklaşmadan onun öykü dramasını yaptık. Dökümana, belgeye drama katarak bir kurgu yaptık. Biz Ahmed Remo’ya yoğunlaştık. Ahmed Remo’nun geçmişten gelen hikayesini, onun  dağdaki savaşının hikayesinin çekimlerini yaptık. Bunları kurmaca olarak yaptık ondan sonra, Türk askerinin onu dağda donmuş olarak yakalaması, yaptığı işkenceler ayaklarının kesilmesine sebep olan süreç, hapishane yılları, Suriye istihbaratına teslim edilmesi,  bütün bu süreçleri onun anlatımı üzerine kurgusal estetik görüntülerle destekledik.’’


Direnişin ruhu

Kobanê’de 18-20 yaşından 70 yaşına kadar insanlar dünyanın en vahşi örgütü DAİŞ’e karşı, büyük bir direnç gösterirler. Dünyanın bu durdurulamaz gibi görünen örgütünü, o küçücük kasabada yenmeyi başararak, kendi topraklarını özgürleştirirler. Remo’nun hikayesi yönetmenlerin ana eksenine yerleşirken İhsan Kaçar, Kobanê’ye savaşın tüm sıcaklığıyla yaşandığı bölgeye geçerek çekimler yapar. Kobanê’deki savaşın çekimlerini yapan İhsan Kaçar, buradaki direnişin ruhuna vurgu yaparak şunları söylüyor: ‘’30-35 yıllık PKK’nin yaşam mücadelesi ve yaşam ruhu aslında bir trend olarak devam etmektedir. Sürekli olarak kendini yenileyerek bu mücadelenin felsefesini yeni kuşaklara aktararak tarih ve zaman karşısında doğru savunmayı ve doğru öğretiyi sunmaktadır. PKK’nin taşıdığı felsefe ve ruh ile Kobanê’deki ruh, IŞİD’e karşı bir mevzi açarak mücadele verdi. Bu felsefe ve ruhun 30-35 yıllık tarihine ve geçmişine baktığımızda sürekli bir başarı görülmektedir. Hiçbir zaman geri adım atmayı esas almayan, her zaman kararlı ve azimli mücadeleyle, hanesine yeni başarılar katmıştır. Kobanê’de başaran, zaferi getiren ve IŞİD’i dize getiren bu ruhtu. Gazi olan eski bir gerillanın iki ayağını kaybetmesine rağmen, büyük işkenceler ve cezaevinin zor koşullarında mücadele etmiş ve halen de düşleri olan, gözlerinde sürekli yaşama ışığı bulunduran Ahmed Remo ve yoldaşlarındaki ruh ile Kobanê’de IŞİD’i dize getiren aynı ruhtur.’’ 

 

1 saat 5 dakikalık ‘Berroj’ belgeselinin Kobanê çekimlerini 12 gün boyunca sıcak savaş anında çeken İhsan Kaçar  Kobanê, Suruç, Erzurum ve İstanbul olmak üzere 4 bölgede organize olmuş bir ekiple çalışıldığını belirtti.

 

Filmlerinin İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Ulusal Belgesel kategorisinde gösterileceğini de aktaran Kaçar, 17 Nisan Cuma günü saat 21.30 festival kapsamında galasının yapılacağını söyledi.

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse