Devrimi dünyaya duyuruyoruz‘

0
11
REKLAM    

Kobanê Belgeseli’ dünyanın tanıklık ettiği tarihi Kobanê direnişini bir çok yönüyle anlatıyor. Komün anlayışla çekilen belgeselin yönetmenlerinden Çelik, herkesin bir trajediyi işleyebileceğini ancak önemli olanın bir devrimi tüm dünyaya ulaştırmak olduğunu söyledi

‘Kobanê Belgeseli’ dünyanın tanıklık ettiği tarihi Kobanê direnişini bir çok yönüyle anlatıyor. Komün anlayışla çekilen belgeselin yönetmenlerinden Çelik, herkesin bir trajediyi işleyebileceğini ancak önemli olanın bir devrimi tüm dünyaya ulaştırmak olduğunu söyledi.

YPJ ve YPG güçlerinin istilacı barbarlar ordusu DAİŞ’e karşı kazandığı Kobanê zaferi sanatın bir çok dalında işlenmeye devam ediyor. Yoğun savaş sürecinde, savaş sonrası ve inşa sürecinde Kobanê’ye geçen gazeteciler ve belgesel ekipleri arşivlerini ortaklaştırarak, geleceğe dair bir bellek oluşturmak adına belgesel çekti. Komün bir belgesel olan “Kobanê Belgeseli” 4 kişinin ortak çalışmaları sonucu son haline kavuştu. “Kobanê Belgeseli”nin her adımında yer alan DTK Basın Danışmanı Kerem Çelik, Rojava halkının ve Kobanêlilerin sesini daha fazla nasıl duyurabilecekleri üzerinden bir yoğunlaşmaya gittikten sonra belgesel fikri üzerinde ortaklaştıklarını belirtti.

 

Komün arşiv oluşturduk

Her gidiş-geliş esnasında yapılan çekimleri bir araya getirdiklerini ifade eden Çelik, “Kobanê’de tanık olduklarımızı bir arşiv haline getirdikten sonra belgesele dönüştürmeye karar verdik. İlk aşamada belgesel fikrimiz yoktu. Daha çok görünmek istenmeyen bir halkın mücadelesini ve devriminin karanlıkta kalmaması adına bir çalışma yürüttük. Kendi aramızda bir arşiv komünü oluşturduk ve bu periyotta çalışmalarımıza hız kazandırdık” diye konuştu. Ortak havuzdan faydalanıp belgesel oluşumuna gittiklerini söyleyen Çelik, belgeselin Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olmak üzere 3 dile çevrildiğinin altını çizdi.

 

Yazılanlar yetersiz

Kobanê Belgeseli’ni yapmalarının en büyük amacının gerçeklerin karanlıkta kalamaması olduğuna dikkat çeken Çelik, sadece yazılanların gerçeği yansıtmakta yetersiz kaldığını aynı zamanda Kobanê öncesi ve sonrasının da görselde önemli olduğunu vurguladı. Kerem, “Belgeselde geçmişte Kobanê nasıldı, savaştan sonra nasıl oldu ve şuan devrim sürecinde nasıl olduğunu ön plana çıkardık. Amacımız belgesel festivallerine katılıp bir şeyler kazanmak değil aksine unutulmaması gereken bir direnişi biraz daha ölümsüzleştirip kuşaktan kuşağa aktarmaktır” dedi.

 

Devletsiz bir sinema

İlk kez devlet sisteminin olmadığı bir ortamda belgesel çekme heyecanını yaşadığını dile getiren Kerem Çelik, “Devletsiz toplumlarda belgesel çekmek Türkiye koşullarına bakılınca daha rahatlatıcı ve heyecan vericiydi. Kobanê de devletsiz bir sinema anlayışını geliştirebilecek bir fırsattır. Tüm gazetecilere, sinemacılara ve belgeselcilere Kobanê’ye gitmelerini öneriyorum” dedi. Kobanê Belgeseli’ni izleyenler tarafından olumlu tepkiler aldıklarını belirten Çelik, herkesin bir trajediyi işleyebileceğini ancak önemli olanın bir devrimi tüm dünyaya ulaştırmak olduğunu söyledi.

 

Beritan ELYAKUT

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse