‘Dengê Camê’ Napoli’den ödül bekliyor!

0
30

 

Kürt yönetmen Nursel Doğan’ın ‘Dengê Camê de’ isimli kısa filmi İtalya’nın Napoli kentinde yapılan ‘A Corto Dı Donne’ kadın film festivalinde ödül için yarışıyor.

 

 

Zorunlu göç mağduru bir Kürt kadınının hikayesinin anlatıldığı “Dengê Camê de” isimli kısa film, şimdiye kadar Ljbubljana, Balkan Film Bazar, Amedfilm olmak üzere bir çok festivalde yarıştı. Film şimdi de, İtalya’nın Napoli kentinde, 18 Nisan’da başlayan, bu akşam sona eren “A Corto Dı Donne” kadın film festivalinde ödül için yarışıyor. Festival çerçevesinde dün gösterilen filme ilgi yoğundu.

 

Kürt sorununu farklı bir yönden ele alan yönetmen Nursel Doğan, bir Kürt kadınının kendi köyünden göç ederek, metrepollere gelişini ve burada karşılaştığı zorlukları beyaz perdeye yansıtıyor. Kürtçe dışında bir dil bilmeyen Gülizar, İstanbul’da yabancılık çeker ve bundan dolayı psikolojik sorunlar yaşar. Doğan, filminde yabancılık olgusunu irdeliyerek, Kürt sorununa dair bir mesaj veriyor.

 

Öte yandan “Denge Camê“, 16- 26 Mayıs tarihleri arasında Barselona’da düzenlenecek Human Rights Film Festivali’nde de yarışacak. Film, aynı tarihlerde de New York ve Paris’te festivallerin İnsan Hakları bölümünde gösterilecek. 

Filmi İzlemek İçin Tıklayınız

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse