Çöl Dansçısı

0
86

 

 

Yüreğinizin derinlerine dokunacak,İran sokaklarından günümüze uzanan Cumhuriyetten,İslam Cumhuriyet devriminin arasında kaybolan hayatların hikayesini izlerken,insanın kendini ifade etme özgürlüğünün,gizli,yüreklerde saklanarak yaşanan bir ülkenin insanlarının hikayesini izliyeceksiniz.

 

Yönetmen koltuğunda Richard Raymond‘un oturduğu filmimiz 2014 yapımı Afshin Ghaffarian’in hayat öyküsünden yola çıkarak,İran sokaklarından,gençlerin mücadelesinden,rejimin getirdiklerinden,özgürlük tutkusuyla yaşayan insanların,kendileri olarak yaşama şansını elde etmeye çabalarının,rejim ve kendileri arasındaki savaşın beyaz perdeye uyarlanmasını seyredeceksiniz. Afshin dansa olan tutkusunu çoçukken keşfedecek,özgürce dans etmeyi düşlerken,dans edebilme özgürlüğünün olmayışını okulda yediği dayakla anlamlandırmaya çabalıcaktır.

 

Dans etme tutkusundan bir an vazgeçmeyen Afshin daha sonradan sanat okuluna başlıcak,bu sırada hayatına kendi gibi düşünen bir grup öğrenci içinde bulacaktır,bu gençler kendi aralarında gizli bir dans grubu kuracaklar. Elaheh filmimizin rejimin diğer yüzü olarak karşımıza çıkacaktır.Elaheh’in annesi devrimden önce bale sanatçısıdır,rejimden sonra ailenin hayatı yaşanan baskılar sonucu,Elahah annesini kaybetmiştir.Annesinden aldığı dans tutkusuna ve eğitime rağmen,rejimin baskısı altında uyuşturucuya sığınarak,özgürlük yasakları altında özgürlüğü arayarak kaybolmuş bir çok gencin hayatını yansıtmaktadır.

 

Elaheh’in da gruba katılmasıyla özgürce dans etmenin yollarını ararken,Asfhinin fikriyle rejimin olmadığı,kendilerini özgür hissedebilecekleri çölde dans ederek rejime dans etme tutkularıyla başkaldıracaklar. Asfhinin rejimle,dans tutkusunun mücadelesi Paris sahnelerine taşıyarak,Asfhinin bir çok insan gibi kaçtığı topraklarına bir gün dönebilme umuduyla Paris te halen yaşamaktadır. Afshin hikayesi hepimizden bir parça taşımaktadır.İnsanın kendi hayalleri peşinde koşması,kendi tutkularını yaşamak için her zaman bedeller ödenmiştir.İslam adı altında Cumhuriyet Devrimi yani rejim,bazı ülkelerde ise toplum,gelenek ya da kadın erkek farkı,ırk ve din farkı,nesiller boyunca insanların fikir,beden özgürlüklerini yok sayılmasına malzeme yapılmıştır,buna rağmen bir çok insan farklı özgürlük mücadeleleri vermekte,evrensel doğruların arkasından gitmektedir.

 

 

Sadece şekilciliğe sığdırılarak din,ahlak,toplum,aile,gençlik hatta özgürlük diye adlandırılan kurallar,insanları iki yüzlülüğe itmiştir.Tarih boyunca ahlaki ve manevi çöküşlerin sebebi şekilciliğe sığdırılarak yaşanan her duygunun,insan ruhunda ve bedeninde nesillere taşınan kayboluşlara sebeb olmuştur. İlim ve bilginin,öğrenmenin,sorgulamanın,düşünmenin önceden belirlenen kavramlara bağlı olması tüm ülkelerde,şekilciliği arttırarak,bilinçsiz,yönetilebilir,yenilikçi olmayan,reformun insani değerler altına indirerek,insan olma değerini yitiren taşlaşan insanlar yaratmaktadır. Asfhan uğradığı şiddet,ölüm,yasakların çemberinden kurtulan herhangi birisidir,Asfhan gibi milyonlarca evrensel özgürlüğüne sahip olmayan insanlar hakları için mücadele etmektedir

 

Tecavüze uğrayan kadınlar,dansçılar,şarkıcılar,oyuncular,ırkı ve dini için cezalandırılanlar,haberlerde okuduğumuz idam kararlarıyla hayatları başlamadan son bulmaktadır. Evrensel özgürlük icin mücadele eden insanların hikayeleri,rejimlere,şekilciliğe kurban olsada,gelecek nesilleri durdurmucaktır. Asfhanin öğretmeninin dediği gibi,her sey yasak ve günahsa,ne yapacağız “durmayacağız,devam edeceğiz…” sözleriyle fikir özgürlüğü için mücadele edenlere umut olucaktır. iyi seyirler

Selma Cavuldak / Paris

 

col-danscisi

 

 

Çöl Dansçısı Filmini İzlemek İçin Tıklayınız.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse