Çinli Sanatçıdan Mülteci Belgeseli

0
24

Yaptığı eylem ve projelerle mülteci dramına dikkat çeken Çinli sanatçı ve aktivist Ai Weiwei, gelecek yıl mültecilerin dramıyla ilgili bir film hazırlayacağını duyurdu.

Çin’in kurulu düzenine muhalifliği ile tanınan yüksek profilli sanatçı Ai, İsviçre’nin Bern kentinde, bir sergi açılışında konuştu:

“Belgesel tarzı bir film. 600 saatten fazla çekim yaptık. Yüzlerce röportaj yaptım. İçinde politikacılardan, göçmenlere, rahiplere, yani krize dahil olan kim varsa herkes var.”

Bir siyasi eylemci olarak Ai, Çin hükumetine muhalifliği ve insan hakları konularını sanatında kullanmasıyla tanınıyor. Sanatçı, son zamanlarda mülteci krizi ile ilgili kamuoyunun bilinçlendirilmesi konusuna yoğunlaşmış durumda. Özellikle Berlin’de Midilli mültecilerinin attıkları can yeleklerinden bir anıt kurması veya Prag’da bir sergide termal battaniye ile heykelleri sarması gibi muhteşem eylemler büyük ses getirmişti.

[bilgi]Avrupalılar o kadar kıt görüşlü ve sağ duyusuz ki Avrupa’nın birliği beş para etmez demek büyük bir utanç! Bu tutum değerlerimizi ve inançlarımızı bir arada tutmaz. Kimse kimseye güvenmiyor. Çok üzücü vahim bir durum.[/bilgi]

Ai, son iki ayını Midilli adası ve İdomeni’de mültecilerle birlikte geçirerek, insanların yaşadıkları zor şartlara şahit olduğunu ve bu insanlık dramını film haline getirmeye karar verdiğini söyledi.

Duruma karşı tepkisini, Avrupalı politikacılar mültecileri “en temel insan haklarından” mahrum bırakıyorlar sözüyle göstermiş ve “Avrupalılar o kadar kıt görüşlü ve sağ duyusuz ki Avrupa’nın birliği beş para etmez demek büyük bir utanç! Bu tutum değerlerimizi ve inançlarımızı bir arada tutmaz. Kimse kimseye güvenmiyor. Çok üzücü vahim bir durum.” diye de eklemişti.

Mülteci krizi devam ettiğinden dolayı son çekimleri hala devam eden filmin gelecek sene çıkması bekleniyor. Ai yaptığı açıklamada, çekimleri durdurmakta zorlandıklarını, mülteci kamplarında her gün sürekli çalışan 6-7 ekibi olduğunu belirtti.

Ai, 2011 yılında Çin Hükumeti tarafından tutkulanmış ve 81 günlük gözaltı sonrası kefaletle serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Euronews

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse