Bir anlamda Kobanê’nin öyküsü

0
20

Bir anlamda Kobanênin öyküsü

Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali, beşinci günü Kadir İnanır’ın katıldığı “Katırcılar” filmi ile sona erdi. Çok sayıda filmin gösterildiği beşinci günde yönetmenler ve sinemacılar film gösterimlerinin ardından seyircilerle kısa söyleşiler gerçekleştirdi. Festivalin konukları arasında Kadir İnanır, Jülide Kural ve Hüseyin Karabey de vardı. Kadir İnanır ve Jülide Kural günün son filmi olan “Katırcılar” filmini izledi. Gösterimin yapıldığı Yılmaz Güney Sinema Salonu’na katılım çok yoğundu. Gelenlerin çoğu yer olmadığı için solana giremedi.

Bundan sonra en öndeyim

Film öncesi ve sonrası konuşan Kadir İnanır, “Katırcılar bir daha çekilemeyecek bir film. Yol filmi ile birlikte bölgenin sorununu anlatan önemli bir film. Film bir anlamda Kobanê’nin öyküsü” dedi. İnanır’ın konuşmasının ardından “Bijî Berxwedanê Kobanê” sloganları atıldı. Film gösteriminin ardından tekrar söz alan İnanır şunları kaydetti: Filmin tarihi bir önemi var. Filmde kaçakçılığı anlatmıştık, film sizlere Roboski’yi hatırlattı. Bu film çekildiğinde Roboskili çocuklar daha doğmamıştı. Çocuklar 15 yaşlarında öldüler” diye konuştu. “Halkların kardeşliğine inanan sonsuz bir yüreğe sahibim” diyen İnanır şunları ekledi: “Ülkemize barışın gelmesi için çok çaba sarf ettim. Halkların kardeşliği sonuna kadar devam edecek. Bundan sonra en önde beni göreceksiniz.”

Kısaların yönetmenleri katıldı

Günün ilk filmi “Kêl” yönetmeni Cenk Örtülü’nün katılımı ile başladı. Film, Kürdistan’da toplu mezarlarda yakınlarının kemiklerini arayan insanların yaşamlarına odaklanıyor. Ardından yönetmenlerin katılımı ile kısa filmler gösterildi. Kısaların yönetmenleri arasında Derya Durmaz, Serhat Karaaslan ve Nazif Coşkun yer aldı. Uzun metraj filmler arasında gösterilen “Were Dengê Min” filminin yönetmeni Hüseyin Karabey de film gösterimine katıldı.

Êzidîleri ziyaret ettiler

Festival etkinlikleri kapsamında yönetmenler Êzidîlerin kaldığı Qûbîn (Beşiri) ilçesinin Qoruxe Köyü’nü ziyaret etti. Bingöl Elmas, Reyan Tuvi, Serkan Acar ve Seray Genç’in içinde yer aldığı yönetmenler çocuklarla oyunlar oynayarak onlarla birlikte zaman geçirdi. Çocuklar ayrıca çadır gösterimleri kapsamında “Dondurma” filmi ile “Kahraman Maymunlar” filmlerini izledi.

Hasankeyf’e baraj insanlık suçudur

Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali kapsamında Kadir İnanır ve Jülide Kural Êlih Belediye Eşbaşkanı Gülistan Akel ile birlikte Hasankeyf’i gezdi. Gezi esnasında gazetecilere açıklama yapan İnanır, böylesine bir kültür mirasının yok edilmesinin insanlık suçu olduğunu, buraya baraj yaparak bir tarihin yok edileceğini belirtti. Turizmin bölge halkına çok büyük katkı sağlayacağını da sözlerine ekleyen İnanır, “Dünya teknolojisi bu şeyi kurtarmaya yetmez. Kaldı ki eğer kurtarsanız bile doğallığını kaybeder. Şu aşamada gösterilen tepkiler ne kadar etkili olabilir hep beraber bakacağız” dedi. Jülide Kural ise insanlığa ait olan büyük bir kültürün yok edilmesine göz yummanın sadece devletin değil herkesin suçu olacağını kaydetti. Kural, “Eğer burası bir kez sular altında kalırsa biz kendi tarihimizi, yüzleşmelerimizi, insanlığımızı kaybederiz” diye konuştu.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne