Bilal Bulut Qêrîn

0
98

16 Ekim’den beri devam eden Hamburg Kürt Film Günleri kapsamında, yönetmenliğini Bilal Bulut’un yaptığı ‘Qêrîn’ ve Veysi Altay’ın ‘Faili Dewlet” dökümantasyon filmi sinemaseverlerle buluştu.

 

Kino 3001’de devam eden film günlerinde başrollerini Havîn Funda Saç ile Diyar Dêrsim’in paylaştığı kısa metrajlı film ‘Qêrîn’ gösterildi. Filmde Ermenistan ile Kuzey Kürdistan sınır boylarında bir araya gelip hasret ve özlemlerini söyledikleri stranlarla birbirlerine aktaran Kürt halkının dramı işleniyor.
Sanatçı ve yönetmen Veysi Altay’ın ‘Faili Dewlet’ belgeseli ise Kürdistan’da karanlık bir döneme ışık tutuyor. 

Çekimler sırasında defalarca gözaltı 

Film gösteriminin ardından Veysi Atay ve Bilal Bulut izleyicilerle sohbet etti . Veysi Altay, çekimleri 2011’de yapılan ‘Faili Dewlet’i son derece zor koşullarda çektiklerini söyledi. Çekimler esnasında defalarca gözaltına alındığını söyleyen Altay, birçok çekimi cep telefonu ile tamamladığını sözlerine ekledi. Film ile arşivin halen devletin elinde olduğunu belirten Veysi Altay, ‘faili meçhuller’in devletin bölgedeki asıl yüzü olduğunu ifade etti. Bölgede işlenen ‘faili meçhul’ cinayetlerin devletin resmi politikası olarak Ankara’da tezgahlandığını sözlerine ekleyen Veysi Altay, korucubaşı Kamil Atak ve dönemin komutanlarından Cemal Temizöz’ün sadece birer piyon olduğunu söyledi. Korucubaşı Kamil Atak’ın işlediği cinayetlerden dolayı devlet tarafından ödüllendirilerek, O’na devlet protokollerinde yer verildiğini hatırlatan Veysi Altay “Ben işlenen bu cinayetlerin açığa çıkacağından umutlu değilim’’ dedi. 

Filmini ailelere armağan etti 

Faili meçhullerde yaşamını yitiren insanlarımızı anıyor ve filmimi bugün onların mücadelesini sürdüren ailelerine armağan ediyorum” dedi. 
Veysi Altay, Rojava’daki mücadeleye ilişkin de çağrıda bulundu. Altay, “Rojava denildiğinde insanın aklına direniş ve devrim gelmelidir. Maddi yardımın yanı sıra, manevi olarak da, Rojava’daki insanlarımızın yanında olduğumuzu gösterelim” dedi.

Yükseliş sevindirici
Yönetmen Bilal Bulut da çektiği kısa metrajlı film ‘Qêrîn’ ile, Kürdistan’ı dört taraftan saran sınırlara isyan etmek istediğini söyledi. Kürt kilamlarına ve dengbêjlerine her zaman ilgi duyduğunu sözlerine ekleyen Bulut, Kürtçe’nin yasaklı bir dil olmasından dolayı sınırlarda bir araya gelen Kürtlerin derdini ve özlemlerini stranlarla dile getirdiğini vurguladı. Kürt sinemasının yükselişte olmasının sevindirici olduğunu belirten Bulut, bunun yanı sıra Adana Altın Koza Film Festivali’nde hiçbir Kürt filminin yer alınmamasının bir paradoks olduğuna işaret etti. Hamburg Film Günleri etkinliğinde de bugün yönetmen Mizgin Müjde Aslan’ın ‘Asya’ ve Karzan Kader’in ‘Bekas’ filmi sinemaseverlerin beğenisine çıkıyor. 
Yeketîya Xwendevanen Kurdistan (Kürdistan Öğrenciler Birliği-YXK) ve Hamburg Nujiyan Kadın Derneği’nin birlikte organize ettiği Hamburg Film Günleri, 22 Ekim’de son bulacak.M.ZAHİT EKİNCİ/HAMBURG

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse