Berlinale 64’üncü kez kapılarını açıyor

0
26
REKLAM    
Lİ GÜLER – BERLİN

 

64’üncü Uluslararası Berlin Film Festivali 6 Şubat’ta kapılarını açıyor. ‘Altın Ayı’ ödülü için 20 filmin yarışacağı festivalin çeşitli bölümlerinde toplam 409 film, gösterilecek. Hüseyin Karabey’in ‘Were Dengê Min’ filmi de festivalin ‘Generation Kplus’ bölümünde seyirciyle buluşacak.

Uluslararası Berlin Film Festivali (Berlinale) 64’ncü kez kapılarını Perşembe günü açıyor. 6 ile 16 Şubat arasında gerçekleşecek festival, bu yılda geçen yıllar gibi zengin bir programa sahip. Bütün bölümlerde toplam 409 filmin gösterileceği festivalin yarışma bölümünde ise 20 film, “Altın Ayı” ve “Gümüş Ayı” gibi ödüller için yarışacak. 64’ncü Berlinale, yönetmen Wes Andersen’in yarışma dışı gösterilen filmi “The Grand Budapest Hotel” ile açılıyor. Berlin’de Berlinale Palast dışında 10 gün boyunca Zoo Palast, Cinemaxx, Friedrichstadt-Palast, olmak üzere 20 sinemada, yüzü aşkın salonda günde ortalama 37 film gösterilecek.

Berlinale Direktörü Dieter Kosslik, yaptığı açıklama da, bu yıl kendilerine dünyanın birçok ülkesinden binlerce film DVD’si geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Berlinale’ye ilgi oldukça büyük. Her yıl bu ilgi daha da büyüyor. Bu yıl da binlerce film başvurusu yapıldı. Biz de, gelen binlerce film arasında 72 ülkeden 409 film, seçtik. Bunların arasında da, 20 film de, büyük ödül için yarışacak. Bu yıl da güzel bir 10 gün geçireceğiz. Berlin tam anlamıyla bir film ve sinema kenti havası var.”

‘ALTIN AYI’ İÇİN 20 FİLM YARIŞIYOR

Yarışma, Berlinale Özel, Panaroma ve Forum olmak üzere politik, sanat ve sosyal sorunlara dikkat çeken filmlerin bulunduğu bu yılki festivalde, “Altın Ayı” için yarışacak filmler ise şöyle: “Çin Halk Cumhuriyeti’nden Yinan Diao’nun ”Bai Ri Yan Huo”, ABD’den Richard Linklater’in ”Boyhood”, Japonya’dan Yoji Yamada’nın ”Chiisai Ouchi”, Arjantin, Uruguay,Almanya ve Fransa ortak yapımı Benjamin Naishtat’ın ”Historia del miedo”, Almanya’dan Edward Berger’in ”Jack”, Norveç, İsveç ve Danimarka ortak yapımı Hans Petter Moland’ın ”Kraftidioten”, Almanya’dan Dietrich Brüggemann’ın ”Kreuzweg”, Arjantin, Almanya ve Hollanda ortak yapımı Celina Murga’nın ”La tercera orilla”, Fransa, Cezair, ABD ve Belçika ortak yapımı Rachid Bouchareb’in ”La voie de l’ennemi”, Avusturya’dan Sudabeh Mortezai’nin ”Macondo”, Brezilya ve Almanya ortak yapımı ”Praia do Futuro”, Çin Halk Cumhuriyeti’nden Ye Lou’nun ”Tui Na”, Almanya’dan Feo Aladag’ın ”Zwischen Welten”, Çin Halk Cumhuriyetinden Hoa Ning’in ”Wu Ren Qu”, Fransa’dan Alain Resnais’in ”Aimer, boire et chanter”,İngiltere’den Yann Demange’ın ” ’71”, İspanya, Kanada ve Fransa yapımı Claudia Llosa’nın ”A loft”, Almanya’dan Dominik Graf’ın ”Die geliebten Schwestern”, Yunanistan, Almanya ve Kıbrıs Rum Kesimi yapımı Yannis Economides’in ”Stratos”, İngiliz ve Alman yapımı Wes Anderson’un ”Grand Budapest Hotel.” 

Berlinale’de en az yarışma bölümü kadar önemli bir bölüm daha bulunuyor; “Berlinale Special“(Berlinale Özel). Son yıllarda bu gölümde gösterilen filmler, en az yarışma bölümündeki filmler değerinde. Bu yıl da yine birçok ünlü yönetmenin filmleri, bu bölümde gösterilecek. Belgesel filmlerin ağırlıkta olduğu Berlinale Özel’de David O. Russel, Hubert Sauper, Volker Schlöndorff , Martin Scorsese ve David Tedeschhi, gibi isimlerin filmleri öne çıkıyor.

‘WERE DENGÊ MİN’ DE GÖSTERİLİYOR

Hüseyin Karabey’in filmi”Were Dengê Min” ise festivalin çocuk ve gençlere ayrılan “Generation Kplus” başlıklı bölümünde gösterilecek. Film, Kürdistan’da yaşanan savaşı ve devletin Kürt köylülerin üzerindeki baskıyı irdeliyor. Yönetmen, Kürdistan’da bir dağ köyünde yaşayan Berfê ve onun kız torunu Jiyan’ın şahsında yaşanan baskıyı beyaz perdeye aktarıyor. Filmin aynı zamanda dünya prömiyeri Berlinale çerçevesinde yapılacak.  Öte yandan Türkiye’den de Kutlu Ataman’ın “Kuzu”, Umut Dağ’ın “Kumun Tadı”, Zeynep Dadak ile Merve Kayan’ın yönetmenliği yaptığı “Mavi Dalga” gibi filmlerde Berlinale’nn çeşitli bölümlerinde gösterilecek.

DÜNYA YILDIZLARI  BERLİNALE’DE

Berlinale’nin kırmızı halı seremonisi de, dünyanın bir çok ünlü yıldızına ev ahipliği yapacak. George Clooney, Bradley Cooper, Charlotte Gainsbourg, Matt Damon, Catherine Deneuve, Forest Whitaker, Bruno Ganz, Uma Thurman ve Viggo Mortensen gibi çok sayıda yıldız, 64’ncü Berlinale’nin konuğu olacak.  Dünyanın ünlü yönetmen ve oyuncuları dışında bu yılki Berlinale’yi 40 bin civrında sinemacı izleyecek. Bunlardan 4 bini gazeteci ve sinema yazarı.

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse