SİNOPSİS

Yıllar sonra köyüne dönmek isteyen şizofren bir adam Diyarbakır tren garında genç bir kızı takip ederek Ben u Sen mahallesine ulaşır. Ve burada okula giden Yusuf ile züleyxa ile karşılaşmasıyla hikayeleri kesişir.

Ben u Sen mahallesi göç sonucu oluşmuştur, karakterlerimizin hikayesi burada birleşir.

Tesadüfen Ben u Sen mahallesine gelen ve yaşadığı olaylardan dolayı şizofrenleşen adam kendi yaşamına benzer hayatların arasına girmiş ve kendi hikayesini yaşamaktadır.

After years, a schizophrene man who wants to turn back to his village follows a girl at  the train station in Diyarbakır and reaches Ben u Sen quarter. Here, when he meets Yusuf and Züleyxa  who are school children ,his story crosses with theirs.

Ben u Sen quarter was formed as a result of migration.Our characters’ stories crosses here.

The man who came to Ben u Sen quarter by coincidence and became a schizophrene because of the events that he lived   enters the similar lives with his and lives his own life.

BİYOGRAFİSİ VE ÖZGEÇMİŞİ

Salih Çelik Mardin’de 1981 yılında doğdu. Dicle Üniversitesi Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirdi. 2003 yılında öğretmenliğe başladığında DSM(Diyarbakır Sanat Merkezi) de fotoğrafçılık dersleri aldı ve hobi olarak doğa ve şehir fotoğrafları çekti. 2005 yılında sinemada montaj ve kurgu kursunu aldı. Daha sonra Cegerxwin Kültür Merkezi sinema bölümünde kamera eğitimi ve sinema eğitimi aldı. 2009 dan beri Cegerxwin Kültür Merkezinde sinema konservatuarı bölümüne devam ediyor. 2010 yılında “cambaz” adlı belgesel ve xaçere(kavşak) kısa film yapımında bulundu. Sevgi Akdaş ile birlikte Goristan(mezarlık) belgeselini çekti.

FİLMOGRAFİ

Cambaz 2010, 23” Kürtçe

Goristan(mezarlık) 2012, 17” Kürtçe

İstanbul film festivali belgesel gösterim bölümü

Mardin film festivali belgesel yarışması birinciliği

India 5th. Kadın Film festivali

BIOGRAPHY and BACKGROUND

M.Salih Çelik was born in Mardin in 1981.He graduated from Dicle University Science and Tecnology Teaching department. When he started to teach at schools in 2003,he took photography lessons in Diyarbakır Art Centre and he took nature and city photographs as a hobby.He took montage and mounting lessons in 2005.Then he took camera and cinema education at  cinema department in Cegerxwin Culture Centre.He has been attending cinema conservatoire  in Cegerxwin Culture Centre since 2009.He worked in filmmaking of  a documentary named ‘’Cambaz’’ and a short film named ‘’Crossroads’’.He shot ‘’The Cemetery’’ documentary with Sevgi Akdaş.

Filmography

Cambaz 2010,23’’ Kurdish

Goristan ( The Cemetery) 2012,17’’ Kurdish

İstanbul Film Festival Documentary Projection Department

The First Place of Documentary Department in Mardin Film Festival

India 5th. Women Film Festival

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse