‘Ben Bir Anneyim’ filmi Londra’da

0
133

Yönetmenliğini Fereydoun Jeyrani’nin yaptığı “Ben Bir Anneyim” filmi, 7 Eylül’de başlayacak olan 4. Londra İran Film Festivali’nde gösterime giriyor.

İran yapımı ‘Ben Bir Anneyim- Man Madar Hastam’ uzun metrajlı filmi, ebeveynlerinin yakın arkadaşı olan bir adam tarafından tecavüze uğrayan genç bir kadının öyküsünü anlatıyor. Kadın, öç almak için tecavüzcüsünü öldürür. Daha sonra genç kadının annesi, kızını kıssastan (İslam Hukuku’na göre cezada eşit misilleme) kurtarmak için katilin kendisi olduğunu iddia eder. Ancak tecavüzcünün eşi, genç kadının idam edilmesini ister. 

İslam dışı sahneler ve diyalog içerdiği iddia edilen film, Tahran’da tartışmalara yol açtı. Fereydoun Jeyrani’nin yönettiği filmin destekçileri ile muhalifleri İran Kültür ve İslami Rehberlik Bakanlığı önünde ayrı ayrı gösteriler düzenledi. Ensar Hizbullah tarafından yönetilen muhalifler, aynı zamanda filme karşı bir gösteri düzenledi. ‘Ben Bir Anneyim’ filminin gösterimi 7 Eylül tarihinde 4. Londra İran Film Festivali kapsamında, Londra Greenwood Tiyatrosu’nda saat 19:00’da gerçekleşecek.

SUNA ALAN/LONDRA

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse