Belgeseller hakikatleri anlatıyor

0
32

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından İzmir’de düzenlenecek olan 5. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, 11 Aralık tarihinde başlıyor. Türkiye’de ve dünyadaki insan hakları ihlallerine dikkat çekmeyi amaçlayan film günleri, bu yıl iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçiler ile Türkiye’de sayıları 2 milyonu aşan sığınmacı ve mültecilere ithaf edildi. Film günlerinde bu yıl gözaltında kaybetme, geçmişle yüzleşme, Roboski katliamı ve Gezi Direnişi gibi konular da yer alıyor. TİHV İzmir Temsilcisi Coşkun Üsterci, Türkiye ve Kürdistan’da ciddi insan hakları ihlallerinin devam ettiğini kendilerinin de bu ihlallere dikkat çekmek istedilerini ifade etti.

Yeni belgeseller olacak

Roboski katliamının üzerinden üç yıl geçmiş olmasına karşın hala sorumlular yargı önüne çıkarılmadığını, Gezi Direnişi’nde evlatlarını yitiren ailelerin adalet taleplerinin de henüz karşılanmadığını söyleyen Üsterci, “Belgesel Film Günleri’ni devam ettirebildiğimiz sürece de bu konularda üretilecek yeni belgesel filmleri izleyici ile buluşturmaya çalışacağız” diye konuştu.

 

Barış, adalet ve yüzleşme

Üsterci, bu yıl Türkiye’de hak ihlallerinin yoğun bir şekilde yaşandığına dikkat çekerek, “5. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde bu yıl yine Kürt sorunu nedeniyle yaşanan savaşın yarattığı sorunlar, buna karşın geliştirilen barış, adalet ve yüzleşme talepleri de bulunuyor” dedi. Dünyanın bir çok yerinde yaşanan çok farklı konulardaki ihlalleri filmler aracılığı ile duyuracaklarını sözlerine ekleyen Üsterci şunları kaydetti: İş kazaları/cinayetleri, çocuk işçiliği, mevsimlik tarım işçileri, Paris’te ki evsizler, nefret söylemi, güvencesiz ev işçileri, Endonezya’da katledilen milyonlarca komünist, eğitim hakkı, doğanın tahribatı, sığınmacı ve mültecilerin dramı ve Gezi Direnişi’ni ele alan ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmleri izleyeceğiz.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse