Belgesel Film Festivali

0
92

1 Aralık tarihine kadar sürecek Amsterdam’daki Uluslararası Belgesel Film Festivali,

300’e yakın belgeselle dünyanın farklı ülkelerinden belgeselcileri ve belgeselleri buluşturuyor. 

Dünyanın en önemli ve kapsamlı belgesel etkinlikleri arasında olan Amsterdam’daki Uluslararası Belgesel Film Festivali   Suriye’deki savaşı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren Talal Derki’nin Return to Homs (Homs’a Dönüş) adlı eseriyle açıldı.

Yönetmen Talal Derki’nin 2011 ile 2013 yılları arasında çektiği görüntülerle Suriye’deki savaşı anlatıyor. 
Homs şehrinde, kurşunlarla delik deşik edilmiş duvarlar, bombalarla yıkılmış evler arasında hayat mücadelesi verenlerden görüntüler, savaşın dehşetini tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.   Belgeseller
Festivalin ilk günü gösterilen yapımlardan biri doğalgazın taşınmasıyla ilgili. Vitaly Mansky’nin Truba (Pipeline/Boru Hattı) adlı belgeseli Urengoy-Pomary-Uzhgorod hattına odaklanıp Batı Avrupa’ya sevkedilen enerji kaynağının 4.500 kilometrelik yolculuğuna izleyiciyi ortak ediyor. Yine Pandora’s Promise (Pandora’nın Sözü) enerji ile ilgili başka bir belgesel.
Gösterilen belgesellerde edebiyat dünyasında gizemli bir yeri olan J.D.Salinger’le ilgili belgesel de bulunuyor. Bu belgeselde  Gönülçelen (The Catcher in the Rye) adlı romanının insanlar üzerindeki etkileri belgeselde irdelenen bir konu.

AMSTERDAM

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse