Belçika’nın Oscar Adayı ‘Girl’ Oldu

0
102

Michaël R. Roskam imzalı ‘Girl’ Oscar’a aday olabilmek için yarışacak.

Belçika bu seneki Oscar adayını belirledi. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren ve ‘En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan ‘Girl’, 91. Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisine aday olabilmek için yarışacak.

Yönetmenliğini Lukas Dhont’un üstlendiği filmin başrolünü genç yıldız Victor Polster üstleniyor. Senaryosunda yönetmen Dhont ve Angelo Tijssens’in imzası bulunan filmin, 16 Kasım’da Amerika’da gösterime girmesi bekleniyor. Oyuncu kadrosunda Arieh Worthalter, Katelijne Damen ve Valentijn Dhaenens gibi isimler yer alıyor.

Lara çocukluğundan beri balerin olmanın hayalini kurar. Sadece kadınların kabul edildiği bir bale okuluna kabul edildiğindeyse hayaline hiç olmadığı kadar yaklaşır. Fakat büyük bir sorun vardır; 15 yaşındaki Lara, bir erkek bedeninde doğmuştur. Lara, hayallerini gerçekleştirmek için zorlu bir mücadele vermek zorunda kalır.

1967 yılından bu yana aralıklı olarak Oscar’a film gönderen Belçika şimdiye kadar hiç ödül kazanamadı. Ülkenin geçtiğimiz seneki adayı “Sadakat” törende boy gösterememişti.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse