BBC’den Sanal Gerçeklik ve 360 Derece Videolar

0
21
REKLAM    

İngiliz kamu yayıncısı BBC Sheffield/Doc Fest’te “Trooping the Color,” “We Wait” ve “Home — A VR Spacewalk” gibi yeni projelerinin prömiyerini yaptı. BBC partner kuruluşları ile 360 derece video ve sanal gerçeklik projelerini görücüye çıkardı. Bu şekilde BBC, Birleşik Krallık seyircilerinin ortalama potansiyellerini ve ilgilerini keşfetmeyi hedefliyor. Projelerin içeriklerinin büyük bir kısmı Cuma günü başlamış olan Sheffield/ Doc Fest’te seyirci ile buluştu. BBC’den Andy Conroy, “Neyin çalışıp çalışmayacağını görmek istiyoruz,” dedi ve şöyle devam etti, “Bunlardan bazıları temel, giriş niteliğinde (360 derece video gibi). Diğer öneriler çok daha derinlikli sanal gerçeklik içeriğine sahip.”

BBC aynı zamanda yayın araçlarının hikâye anlatımına, hız denetimine, yönlendirmelere ve sese nasıl etki ettiklerine dair soruların cevaplarını bulmaya yoğunlaşacak. Sheffield/ Doc Fest’te prömiyeri yapılmış olan projeler arasında Aardman Digital’in de üzerinde çalıştığı We Wait adında animasyon bir çalışma mevcut. We Wait Türkiye’den Yunanistan’a gitmeye çalışan Suriyeli mültecilerin deneyimi ile ilgili. Diğer bir proje ise 360 derece video olan Trooping the Color, bu projede Kraliçe’nin doğum günü geçit törenini tam Kraliçenin durduğu yerden izliyorsunuz. Son proje ise Home – A VR Spacewalk.
Bütün projeler BBC’nin dijital içerik ve gelişen teknoloji ile ilgili fikir geliştirmek amaçlı kurulmuş BBC Taster’da ulaşılabilir. Home – A VR Spacewalk birkaç ayda sunulacak. Şimdilik BBC Taster’dan Rome’s Invisible City, Attenborough 360 ve Strictly Come Dancing 360 gibi projelere ulaşabilirsiniz. Aşağıda yeni projelere dair ufak bilgiler ekledik.

Trooping the Color
BBC Television & Visualise tarafından yapıldı. Kraliçe Elizabeth II 90 yaşına girerken her yıl düzenlenen Trooping the Color ile Kraliçenin geçen Pazar gerçekleşen doğum gününü 360 dereceden izliyorsunuz tek farkla: Kraliçenin perspektifinden izliyorsunuz töreni. BBC’nin açıklamasına göre, “Atlıların bulunduğu kürsüden çekilen görüntüleri sanki Kraliçenin ayağının ucundaymışsınız gibi izliyorsunuz. Kraliçe selam verirken sanki siz de onunla birlikte selam veriyorsunuz.” 3-4 dakikalık test çekimi Major General’s Review’da 28 Mayıs’ta yapılmış. Videoda “Seremoniye dair ayrıntılı bilgi verilmekte, mesela kutlamalarda yer alan alay ve memurlar, lokasyon, tarih ve sahneye dair her şey.” Projeyi BBC Taster’dan, Youtube’dan ya da Facebook’tan görebilirsiniz.
Easter Rising: Voice of a Rebel
BBC Learning & Crossover Labs tarafından yapıldı. Bu projede İrlanda tarihini tamamen değiştiğine şahit olan bir adamın hatıralarına adım atıyorsunuz. 1916’da İngilizlere karşı Paskalya Ayaklanması olarak geçen olayların Dublin sokaklarındaki yansımasını 19 yaşındaki isyancı Willie McNieve’ın gözlerinden izliyoruz. BBC’nin yaptığı açıklamaya göre, “ Sanal Gerçeklik deneyimini olaylara şahitlik yapmış McNieve’nın hatıralarından sağlıyoruz. İsyancının kayıtları 30 yıldan fazladır rafa kaldırılmış duruyordu, ama bu projeyle Willie’nin hatıralarından ayaklanmaya yakında şahit oluyoruz.” Projenin prömiyeri Sheffield’de olacak, BBC Taster’dan da ulaşabilirsiniz. Yıl içerisinde proje Oculus Rift ve Samsung Gear VR platformlarından izlenebilir olacak.

We Wait

BBC R&D & Aardman Digital tarafından yapıldı. Bu projede Türkiye’den kaçakçılarla Yunanistan’a gitmeye çalışan Suriyeli mültecilerin yaşadıklarına kurgusal bir yaklaşım var. Animasyon proje BBC News’in mültecilerle yaptığı röportajlardan toparlanarak senaryolaştırılıp çekildi. Proje Akdeniz’i bir botla geçmeye dair derinlemesine bir görsel deneyim sunar. BBC’ye göre proje sanal gerçeklik kullanıcıya hikayenin ortasında olma hissi sunuyor, bu teknoloji ile interaktif bir karşı karşıya gelme durumu söz konusu yani karakterlerin yaşadıklarını sizde yaşıyormuşsunuz hissi.”Oculus Rift için dizayn edilmiş We Wait Sheffield prömiyerinde yer aldı ve artık BBC Taster’dan ulaşılabilir.
Home – A VR Spacewalk
BBC Science, BBC Learning, BBC Digital Storytelling & Rewind tarafından yapıldı. BBC’nin yaptığı açıklamaya göre, “İnsanlık tarihinde sadece 215 insan uzay yürüyüşü deneyimine sahip olmuştur. İşte Home – A VR Spacewalk deneyen herkes bu yürüyüşü yaşamış gibi olacaktır.” Nasa’nın eğitim programı ve astronotların deneyimleri hakkında Tim Peake ile yapılan konuşmaların ilham kaynağı olduğu Home’da bir astronotun kıyafetlerini giyip uzay yürüyüşü yapıyorsunuz. Yine BBC’nin belirttiği gibi, “ en gelişmiş görsel efektlerin sanal gerçeklikte uzaysal ses ile birlikte kullanılması olgusal ve bilimsel potansiyeli incelememizi sağlıyor. Aynı zamanda amaç öyküsel anlatımı ve dramayı bu çok derinlikli uzay tasviriyle birleştirmek. Home, HTC Vive için tasarlandı. Prömiyeri Sheffield Docs Fest’te yapıldı ve birkaç ay içerisinde BBC Taster’dan indirilebilir olacak.
The Turning Forest
BBC R&D, S3A & VRTOV tarafından yapıldı. BBC’ye göre “Surreal CG sanal gerçeklik deneyiminde her şey göründüğü gibi değil aslında. Büyülü bir ormanda küçük bir çocuk fantastik bir yaratığın gözlerinin içine bakıyor. İkisi seyircileri geleneksel boyut ile sınırsız hayal gücünün birbirine karıştığı büyüleyici bir diyara götürüyor.” Bu ses odaklı masalsı gösteri Where the Wild Things Are, The Never Ending Story, In the Night Garden ve Gustav Klimt’ın resimlerinden esinlenmiş. Oculus Rift için tasarlanmış projenin prömiyeri Tribeca Film Festival’in gerçekleşti. Gelecek aylarda BBC Taster’dan indirebilirsiniz.

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse