Batman’da film galası

0
105

BATMAN – Avrupa Birliği desteğiyle yapılan ve Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan “Düşümdeki Uçurtma” belgeselinin galası, Diyarbakır ve Van’dan sonra Batman’da da yapıldı. Batman Belediyesi Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda yapılan galaya Belediye Başkan Vekili Serhat Temel ve Belediye Başkan Yardımcısı Hayrettin Caymaz ile çok sayıda davetli katıldı. Çekimleri Diyarbakır, Batman ve Van’da yapılan ve DMD hastalığıyla ilgili dünyada bir ilk olan “Düşümdeki Uçurtma” filmi ile yönetmen, hayallerin serbest bırakabildiği ölçüde özgür olunabileceğini hatırlatıyor. Sadece erkek çocuklarda ortaya çıkan, tedavisi mümkün olmayan DMD hastalığı tarafından bedenleri kuşatılmış, köylerin, kentlerin, kasabaların ücra köşelerine hapsolarak unutulan insanları, anneleri, birer hastalık taşıyıcısı adayı olan genç kızların aşka ve sevdaya dair hayallerinin izini süren yönetmen Gülsün Sarıoğlu, hastalıkları nedeniyle yok sayılmış, varlıkları unutulmuş insanların, zaman zaman dramdan trajediye dönüşen yaşamlarını anlatıyor.
Film gösteriminden sonra Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun Özdemir, psikolog Yunus Emre Ayna ve yönetmen Sarıoğlu, izleyicilerle film ve hastalık hakkında söyleşi gerçekleştirdi.

DMD hastalığı nedir?

Sadece erkek çocukları etkileyen, kız çocukların taşıyıcı olduğu DMD hastalığında, taşıyıcılarda hastalık belirtileri gözlemlenmiyor, ancak taşıyıcı bir annenin her hamileliğinde doğacak erkek çocukların hasta olma ihtimali yüzde 50. Hasta bir babanın ise oğulları sağlam, kızları taşıyıcı oluyor. İlk yaşlarda yürüme, merdiven çıkma, çömelip kalkma güçlüğü ile başlayan hastalık, 10-12 yaşlarında yürüme yeteneğinin kaybedilmesine neden oluyor. Hastalar yaşamlarının geri kalan kısmını tekerlekli sandalyede sürdürmek zorunda kalıyor. Daha ileri yaşlarda kalp kaslarını da tutabilen bu hastalığa sahip çocukların Türkiye’deki ömrü çoğunlukla 18-20 yıl arasında. Fransız nörolog Guillaume Duchenne tarafından bulunan ve onun adını taşıyan bu hastalık her 3 bin 500 erkek çocuktan birinde bulunuyor. Tüm dünyada 250 bin vaka olduğu hesaplanıyor. Türkiye’de ise her gün bir çocuk bu hastalıkla doğuyor.

DİHA

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse