Baskıcı yaşamın doğurdukları

0
29

63. Uluslararası Berlin Film Festivali, devam ediyor. Festival kapsamında birçok film gösteriliyor.

Bunlardan ikisi, güncel gelişmeler dikkate alındığında oldukça ilginç. Biri Polonyalı yönetmen Malgoska Szaumowska’nın “İn The Name Of”, diğeriyse Fransız yönetmen Guillaume Nicloux’un “La Religieuse” filmleri. Her iki film, kilise ve manastırlardaki baskı, eşcinsel, lezbiyen ilişkileri irdeliyor. Papa 16. Benedikt’in istifasına tesadüf eden bu filmler, Vatikan ve radikal Hristiyan gruplarını kızdıracak türden. Her iki film de, 63. Berlinale’nin büyük ödülü olan “Altın Ayı” için yarışıyor. Malgoska Szaumowska’nın “İn The Name Of” filmi Polonya’nın taşra bölgesinde geçiyor. Küçük bir köyde, kilisede yaşanan bir hikayeyi anlatıyor. Yönetmen, 4 yıl önce bir gazetede benzer bir haber okuduğunu ve bundan yola çıkarak konuyu beyaz perdeye taşıdığını söylüyor.

Diderot’tan uyarlanmış

Fransız yönetmen Guillaume Nicloux’un filmi “La Religieuse” de benzer bir konuyu irdeliyor. Filmin 1764 yıllarında, Fransa’da bir manastırda geçiyor. Film, Denis Diderot’un romanından sinemaya uyarlanmış. Ünlü Fransız oyuncu Isabelle Huppert’in de rol aldığı filmde ana karakter ise 17 yaşındaki Suzanne Simonin (Pauline Etienne). Yönetmen kamerasını, katı ve acımasız Katolik bir manastırda yaşanan gizli ilişkilere doğrultmuş. Sadist, despotik bir yaşamın pençesindeki genç kadınların yaşadıkları, rahip ve rahibeler için yasak ve cinsel ilişkilerin ne gibi sonuçlara yol açtığını açık bir dille beyaz perdeye taşıyor.

 

Yasaklar engelleyemiyor

İran’da altı yıllık hapsin yanı sıra, 20 yıllık yurtdışına çıkma ve film çekme yasağıyla da cezalandırılan Jafar Panahi’nin “Pardê” adlı son kaçak eseri, bir villanın içinde saklanan bir yazarın hikayesini anlatıyor. 63. Berlin Film Festivali’nin yarışma bölümünde yer alan eser, önceki gün Berlinale Palast salonunda gösterildi. 2011 yılında jüri üyesi olduğu Berlin Film Festivaline katılması engellenen Panahi, sisteme karşı propagandayla suçlanmış, aynı yıl “Bu Bir Film Değil” adlı eserle içine düştüğü absürt durumu sinemaya aktarmıştı.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse