Synopsis  “B A R K”

1990’lı yıllar ve çatışma ortamı… Boşalmak üzere olan bir köy. Geride kalan yaşlılar ve ailesini kaybetmiş bir genç. Artık her şey onlar için oluşturdukları ortak hayatın bir parçasıdır.

Sînopsîs This is 1990s. Undergoing conflict… A village about to be discharged. The aget who are left behind and a young man who was lost his family… Now, fort hem, everything is a piece of shared life which they have created…
Yapım Yılı / Year 2011
Süre / Time 17’26”
Format HD
Okul / School Selçuk Üniversitesi
Senaryo&Yönetmen Ömer Çakan 1987’de Şırnak’ta doğdu. Çukurova Üniversitesi Radyo ve Televizyon Yayıncılığı Bölümünde ön lisans eğitimini bitirdikten sonra 2009’da Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümüne geçti, bu süre zarfında belgesel, kurmaca ve reklam filmleri çekti. Bir dönem Süha Arın  kısa-ca film atölyesinde çalışmalar yaptı.  Eğitimine devam etmektedir.
Screenplay&Director Ömer Çakan was born in 1987, in Şırnak. After he had graduated from the Technical College of Çukurova University, the department of Radio and Television Broadcasting, in 2009 he started to continue his education at  Selçuk University, in the department of Radio, Television and Cinema of Faculty of Comunication. During this time, he has made several documantaries, advertisements and fictions films. He carried out studies at Süha Arın’s Short Film Studio for a while.
Görüntü Yönetmeni / Director of Photography Emre  Karadaş
Sanat Yönetmeni/Art Director Perihan Cihan
Yönetmen Yardımcıları/ Asistants of Director Yıldıray Yıldırım, Bilal Çakay,

Bahadır Bigül, Aslı Yıldırımtürk

Kurgu / Editing Ömer Çakan
Renk Düzeltme/ Color Corrector Osman Aday
Müzik / Music Ömer Çakan
Ses  / Sound Sedat Azazi
Işık / Light Yıldıray Yıldırım
Kamera / Camera Bahadır Bigül
Prodüksiyon / Production Perihan Cihan, Bilal Çakay
Oyuncular  / Cast H.Lokman Birlik,Bedriye Ertak, Ahmet   Güngen, Nure Geçer, Halime Kaplan,  Adullah İsnaç, Perihan Cihan, Faysal   Ertaş,Abdulkerim Kabul, Abdullah Ertak, Zilan Katar, Rojhat Uğur

 

 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse