Barış Belgeselleri Kolektifi’nden ‘yitirdiklerimizi beraber yaşatalım’ çağrısı

0
26
REKLAM    

Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak amacıyla belgesel çalışmalarına başlayan Barış Belgeselleri Kolektifi, daha yaşamlarına dokunamadıkları birçok can olduğunu belirterek, isteyenleri kolektif üretim süreçlerine katılmaya davet etti.
10 Ekim’de yaşanan Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin birer sayı değil, insan olduğunu hatırlatmak amacıyla bir araya gelerek, belgesel ve film yapmaya girişen Barış Belgeselleri Kolektifi, yazılı bir açıklama yayınladı. Yaptıkları açıklamalarında kendilerini, “İstanbul, Ankara, İzmir, Antep, Konya, Edirne ve Kocaeli’nden bir araya gelen, Ankara Katliamı’nın unutulmaması için çalışan gönüllüleriz” diye tanımlayan Kolektif üyeleri, katliamda hayatını kaybeden her bir can için birer belgesel film yapmayı hedeflediklerini belirterek, izleyicilerin de gördükleri yaşam öyküleri ile kendilerini özdeşleştirmelerini umduklarını kaydetti.

‘Karanlığa karşı aydınlığı savunmak’

Kolektif açıklamasında, “Faillerin esas amacının bizde çaresizlik ve yılgınlık yaratmak olduğunu biliyor, onlara inat, dostlarımızı unutmayarak onların yaşamlarına ilişkin filmler yapıyoruz. Aynı zamanda bu yolla kolektif üretim biçimlerini örgütleyebileceğimize inanıyoruz. Amacımız normalleştirilen şiddet ortamına karşı barış için örgütlenmek; korkutma, yıldırma ve yalnızlaştırma politikaları karşısında dayanışmayı örgütlemek; yazılı ve görsel medya yoluyla sürekli empoze edilen yalanlara karşı doğruyu üretmek; karanlığa karşı aydınlığı savunmak ve katledilen canları yaptığımız belgesellerle yaşatmak” ifadeleri yer aldı.

‘Yitirdiklerimizi beraber yaşatalım’

Açıklamada, Kolektif olarak logo ve internet sayfası çalışmalarının sürdüğü de belirtildi. 

Yine kendilerinin belgeselci olmadıklarını ve yeni gönüllülerden de böyle bir şey beklemediklerini herkesin yeteneğine göre bu eyleme destek sunabileceği vurgulayan Kolektif üyeleri, yaşamını yitirenlerden 38’i için belgesel çalışmaların başladığını belirterek, şu çağrıda bulundu: “Henüz yitirdiklerimizin çoğunun yaşam öykülerine dokunamadık. Bu yüzden belgesel yapmak isteyen birçok gönüllüye ihtiyacımız var. Gelin siz de kolektif üretim sürecimizin bir parçası olun ve yitirdiklerimizi beraber yaşatalım!” 

(dm/öç)

 

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse