‘Bakur’ direniş sokaklarında

0
105

AMED – Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde, günlerdir polis saldırısına karşı halk direnişinin devam ettiği Konak Mahallesi’nde gerillayı anlatan Bakur (Kuzey) filminin gösterimi yapıldı. Kürdistan’ın çeşitli illerinde turneye çıkan “Bakur” ilk defa filmin ruhuna da uygun olarak direnişin sürdüğü bir mahallede gösterime girdi. Özel harekat timlerinin gösterim sırasında girmeye çalıştığı, ancak halkın özsavunma direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldığı mahallede, halk filmi Devrim Caddesi üzerinde bir araya gelerek izledi. Yoğun ilgi ile izlenen filmin ardından yurttaşlar çalınan müzikler eşliğinde halay çekti.

Gerillanın yaşamı

Bakur, izleyiciyi yeni bir gelecek kurmak amacıyla silahlı mücadeleye katılmayı tercih etmiş kadın ve erkeklerle tanıştırıyor, doğrudan yaşamlarının orta yerine misafir de ediyor. Çekimleri, 2013 yılının yaz ve sonbahar aylarında Dersim, Amed ve Botan olmak üzere Kuzey ve Güney Kürdistan’daki çeşitli kamplarda gerçekleştirilen film, Kürt coğrafyasının Türkiye sınırları içinde kalan üç ayrı bölgesindeki gerilla kamplarındaki hayata tanıklık ediyor.

Belgesel, gerillanın gündelik hayat içinde nasıl yaşadığı, PKK’nin hangi erdemler üzerinde yükseldiğini, gerillanın gündelik hayatta karşılaştığı zorluklar, gerillanın nasıl bir hangi moral değerlerle yaşamına devam ettiği ve gerillanın gelecek beklentileri çok yalın bir anlatım ve görüntülerle ortaya koyuyor.

Devletsiz sistem

‘Bakur’ demokratik özerkliğin inşası için direnen Konak mahallesinde gösterilmesi filmin içeriğiyle önemli paralellik taşıyor. Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yönettiği belgeselde Demokratik özerklik ve demokratik konfederalizm özel olarak vurgulanan bir konu. Mavioğlu, filme ilişkin verdiği röportajda mahallenin direnişiyle de örtüşen şunları söylüyor: Ali Haydar Kaytan’ın belgeselde söylediği ‘A-devlet’ yani devlet olmayan bir sistem vurgusu. Bunu savunurken başka bir sisteme vurgu yapıyor. İnsan, kadın özgürlüğüne ve ekolojik özgürlüğe dayalı bir sistem ve farklılıkları ezmeden, yok etmeden, asimile etmeden farklılıklarla birlikte yaşama gerçeğine dayalı bir sistemi demokratik özerklik olarak tanımlıyor. Ama tabii ki bu hayat içerisinde bunların hepsinin bir nüve halinde olduğunun ve zaman içinde gelişeceğinin farkındalar ve biliyorlar. Eğer böyle bir hayat nerede var diye sorulursa bu yanıt öncellikle gerillanın kendi içinde var. Gerilla başka bir hayat yaşayıp, halka böyle yaşa demiyor aynı zamanda kendi içinde de o hayatı yaşıyor. 
 

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Comments
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne