‘Bagdad Messi’ Oscar için yarışacak

0
27
REKLAM    

Belçikalı Kürt yönetmen Sahim Omar Kalifa’nın kısa metrajlı “Baghdad Messi” filmi, uluslararası alanda aldığı onlarca ödülün ardından Oscar ödülleri “kısa film” (live action) listesine seçildi.

“Baghdad Messi” filmi, 31 Mart Pazartesi günü Bermuda Uluslararası Film Festivali Kısa Film ödülünü kazandı. Bu bilgi, Flaman Bölgesi Radyo-Televizyon Fonları (VAF) tarafından yapılan yazılı açıklama ile duyuruldu.

Bermuda festivalinde alınan ödül sayesinde, Baghdad Messi filmi otomatik olarak gelecek Oscar ödülleri “live action” listesine seçilmiş oldu.

Belçikalı Kürt yönetmenin filmi bir yıldan az bir süre içerisinde 120’ye yakın festivale katıldı ve onlarca ödül aldı.

Mart ayı başında New York “Winter Film Festival for Independent Filmmakers” tarafından Baghdad Messi’ye verilen uluslararası en iyi kısa metrajlı film ödülü, bu filmin aldığı 28’inci ödül olmuştu.

Film, kendi köyündeki diğer tüm çocuklar gibi futbolcu Lionel Messi’nin hayranı olan 8 yaşındaki Hamudi’nin hikayesini anlatıyor.  Ancak FC Barselona ile Manchester United’in karşı karşıya geldiği Şampiyonlar Ligi final maçı öncesi televizyon bozulur.  Hamudi, televizyonun Bağdat’ta tamir edilmesi için babasını ikna eder.

Sahim Omar Kalifa’nın bir önceki filmi olan “Land of the heroes”, festivallerde 140 kez gösterilerek, 24 ödül almıştı. Kalifa’nın ilk uzun metrajlı filmi olan “Zagros”, Fransa’da Ulusrarası Arras Film Festivali’nde “en iyi el yazması” ile ilk ödülünü almıştı.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse