Altın Koza’da Kürt filmlerine sansür

0
40

Kazım Öz’ün ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ filmi Altın Koza Film Festivalinde sansüre uğradı.

 
20. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Kürt filmlerine sansür uyguladığı iddia ediliyor. Yönetmen Kazım Öz’ün ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ filmi son anda yarışmadan çıkartıldı.
Festivalin ön seçici kurulu tarafından yarışma filmi olarak belirlenen Kürt yönetmen Kazım Öz’ün ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ filmi programdan çıkarıldı. Yerine ise yönetmenliğini Mustafa Kemal Uzun’un yaptığı 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’de yaşanan çatışmaları ve vatan sevgisini ele alan ‘Çanakkale Yolun Sonu’ filmi konuldu.

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan yönetmen Kazım Öz şunları söyledi: “Böyle bir bilgi bana da geldi. Seçici kurulun filmimi seçtiği ancak son anda filmin çıkarıldığı söylendi. Benim diğer filmlerim yine aynı festival tarafından yarışmaya alınmamıştı. Ancak son yaşanan durum skandal niteliği taşıyor. İsim karıştırıldığı gibi bir şey söylendi. İsim karışsa da fark etmez bu müdahaleyle programdan çıkarılan filmler demektir. Aslında seçici kurul üyeleri tarafından büyük oranda filmin beğenildiğini de biliyorum.  Bizim film çıkarıldıktan sonra ise yerine ‘Çanakkale Yolun Sonu’ konulduğunu biliyorum.”

KÜLTÜR SERVİSİ

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse