Alternatif sanat alternatif üretim

0
159
Türkiye’de piyasa koşullarına karşı alternatif bir sanat akımı gerçekleştirmeye çalışan Mezopotamya Kültür Merkezi Sinema Birimi her yıl düzenlediği sinema atölyelerinde film üretimine devam ediyor. İki yıldır çalışmalarını sürdüren proje atölyesinin hazırladığı altı kısa film senaryosunun çekimleri geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı. Çekimleri tamamlanan altı kısa film projesinin galası Garaj İstanbul’da çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.


Zorluklar kolektivizm ile aşılır

Galada filmlerin koordinasyonunu gerçekleştiren Kazım Öz, yaptığı konuşmada MKM bünyesinde çok sayıda sinema sanatçısının yetiştiğini belirterek, sinema atölyesinde yaptıkları çalışmalar sonucu 6 kısa filmin ortaya çıktığını ifade etti. Sinemanın en zor ve zahmetli işlerden biri olduğunu dile getiren Öz, zorlukların ise kolektif çalışma ile aşılabileceğine işaret etti. Öz’ün konuşmasının ardından filmlerin gösterimine geçildi. Film gösteriminden sonra ise filmin yönetmenleriyle izleyiciler arasında soru cevap şeklinde kısa bir söyleşi yapıldı.

Mezopotamya sinema kolektifi öğrencilerinin çektiği altı kısa film sinema salonlarında gösterime girmeyecek fakat özel gösterimlerle pek çok kişiye ulaştırılması hedefleniyor.

MKM Sinema Atölyesi, sinema yapmak hususunda daha kararlı, istekli öğrencilerle karşı karşıya ve bu potansiyelin piyasada erimesine göz yummamak adına atölyelerde yetişecek sinemacılarla projeler çerçevesinde çalışmaya karar vermiş durumda. Böylece mevcut atölyeyi örgütleyerek daha verimli hale getirmek, mevcut öğrencilerle devam etmek gibi somut hedefleri var.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse