“Alamancı”lığı Konu Edinen 10 Film

9
75

 

Sinemamızda ‘Alamancı’ rüzgarı estiren filmleri sizler için listeledik. İyi seyirler.

Bir Türk’e Gönül Verdim (1969) IMDb 6.6

Almanya’ya göçmen bir işçi olarak çalışmaya giden İsmail, burada Eva Bender isimli bir kadınla birlikte olur, sonrasında onu terk edip Türkiye’ye geri döner. Bu birlikteliklerinden bir çocuğu olan Eva, iki sene sonra Türkiye’ye gelir ve çocuğun babası İsmail’i Kayseri’de bulur, fakat İsmail ne Eva’yı ne de çocuğunu kabul eder.
Eva, çocuğuyla tek başına bilmediği bu ülkede ve kültürde yapayalnız kalmış olsa da pes etmez. Köyde yaşayan şoför Mustafa’yla tanışır. Onun sıcakkanlılığıyla köyün örf ve adetlerine ısınır ve Müslüman olur. Eva, tam yaşadığı yere alışmaya başlarken trajik bir olay kapısını çalar.

Halit Refiğ’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Eva Bender, Ahmet Mekin ve Bilal İnci yer almakta.

Ankara Ekspresi (1970) IMDb 6.7

İkinci Dünya Savaşı başlamıştır ve Almanlar Avrupa’da hızla ilerliyordur. Alman lider Hitler, Türkiye’yi savaşmadan ele geçirmek istemektedir. Bu yüzden ‘Ankara Ekspresi’ adını verdikleri bir plan yaparlar. Yaptıkları planla bir ay sonra Türkiye’ye beş yüz Alman casus getirilecektir. Böylece askeri bir işgalle vazife başındaki Türkler ele geçirilecektir.

Ediz Hun’un canlandırdığı Binbaşı Seyfi, Ankara Ekspresi harekâtını durdurmak için görevlendirilir. Alman ajanların peşine düşer ve Filiz Akın’ın canlandırdığı Hilda ile tanışır. Birbirlerinin gizli görevinden habersiz olan Seyfi ile Hilda arasında bir aşk yaşanacaktır.

Dönüş (1972) IMDb 7.9

Bulunduğu topluma giderek yabancılaşmaya başlayan gurbetçi bir adam ile onun köyünde terk ettiği karısı Gülcan’ın hikayesinin anlatıldığı Dönüş filminde, köyde adı dedikodulara konu olan karısı sebebiyle köye geri dönüp namusunu temizlemeyi kendine görev bilen gurbetçi İbrahim’in köye dönmesi ile olaylar gelişir. Namusunu temizlemek için köye dönen İbrahim ise Alman bir kadınla evlenmiş ve bir de çocuğu olmuştur.
Gurbetçi İbrahim ile Köylü Gülcan’ın öyküsünün anlatıldığı film, Türkan Şoray’ın yönettiği ilk filmdir.

Almanya Acı Vatan (1979) IMDb 7.2

Güldane, Almanya’da göçmen işçi olarak çalışan binlerce gurbetçi Türk vatandaşından biridir. Almanya’da tek derdi çok çalışıp, para biriktirmek olan güzel Güldane memlekete izin geldiğinde köylüsü işsiz Mahmut ona para ve tarla karşılığında evlenme teklif eder. Mahmut’un tek derdi Almanya’ya bir şekilde kapağı atmaktır.

Formalite icabı teklifi kabul eden ve Mahmut’a Almanya’nın kapısını açan Güldane, Almanya’ya döndüklerinde Mahmut’u terk eder. Yapayalnız, işsiz ve yabancı dili de olmadan Almanya’da tek başına kalan Mahmut sokaklarda aylak aylak dolaşan bir serseriye döner. Çalıştığı fabrikada giderek robotlaşır. Alman polisi aylak aylak dolaşan Mahmut’u yakalayıp karısına teslim eder…

Hülya Koçyiğit’in başrolde oynadığı filmin senaryosu Zehra Tan’a ait. Şerif Gören’in 1979 yılında çektiği “Almanya Acı Vatan”, Almanya-göç-gurbet temalarının akla gelen ilk örneklerinden.

Banker Bilo (1980) IMDb 7.7

Türk sinemasının klasiklerinden biri olan Banker Bilo, bir dönemin en büyük hareketi olan Almanya’ya göç dalgasını işliyor. Almanya’ya işçi olarak gitmenin hayallerini kuran Bilo ve onun gibi köylü gençler, köylüleri paragöz Maho tarafından toplanan paralarla hayallerindeki ülkeye gidebileceklerini zannederler. Ancak Maho, gençleri bir kamyonete doluşturup İstanbul’a gönderir. Kamyondan indikten sonra İstanbul’da olduklarını fark eden Maho intikam peşinde koşacak, kendisine yapılanın karşılığını kat kat fazlasıyla alacaktır.
Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği filmin başrollerinde İlyas Salman ve Şener Şen bulunuyor.

Gurbetçi Şaban (1985) IMDb 6.7

Kemal Sunal’ın canlandırdığı Şaban, saf görünümlü, gariban bir köylü olmasına rağmen kurnazlık yapmaktan da geri durmaz. İş bulmak için Almanya’ya çalışma izni olmadan giden Şaban, yolda tanıştığı Bahar adlı bir kıza aşık olur ve aynı farbikada çalışmaya başlar. Bu sırada Şaban, orada karşılaştığı haksızlıklara karşı durmak ve kendini kurtarmak için harekete geçer.

Kartal Tibet’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Gurbetçi Şaban’da göç olgusunun toplumsal yansımaları konu ediliyor.

Katma Değer Şaban (1985) IMDb 6.7

Kadir, bir nakliyat şirketinde çalışıyordur. Bir gün iş yerinde kendisine bir tuzak kurulur ve Kadir, kendisine atılan iftirayı açıklığa kavuşturmak için Almanya’daki oğlu Şaban’dan yardım ister. Şaban, babasına kurulan tuzağı ortaya çıkarmak için Almanya’dan Türkiye’ye gelir. Ancak Kadir, uzun yıllar görmediği oğluyla ilk karşılaşması oldukça ilginçtir. Bununla birlikte Şaban, suçluları bulmak için her şeyi önceden tasarlamıştır.

‘Gurbetçi Şaban’ filmiyle bağlantılı olan filmin yönetmeni yine Kartal Tibet’tir.

Polizei (1988) IMDb 6.8

Türkiye’den Almanya’ya göçün yoğun olduğu bir dönemde bu akıma katılan işçilerden biri olan temiz ve saf Anadolu insanı Ali Ekber, Almanya’daki hayatını çöpçülük yaparak idame ettirmektedir. Boş zamanlarında eş-dostun da bulunduğu tiyatroda çöpçülük yaparak oyunlarda küçük de olsa bir rol kapmayı bekler ve bu sırada Babett isimli güzel garsona aşık olur. Babett’e kendisini polis olarak tanıtan Ali Ekber, hislerine karşılık bulabilmek için bu oyunu sürdürmeye devam eder.
Türk gurbetçilerinin Almanya ya da herhangi bir yabancı ülkede karşılaştıkları kimlik karmaşısını ele alan filmin yönetmenliğini Şerif Gören yapmış, başrolünde de Kemal Sunal yer almıştır.

Fikrimin İnce Gülü – Sarı Mercedes (1992) IMDb 7.9

Dönemin Anadolu şehirlerinde tutunamayan aileler, birer birer Almanya’ya göç etmektedir. Bayram da bunlardan biridir. Bayram, yıllarca Almanya’ya gidip yoksulluktan kurtulma hayalleri kurar, bir gün eline olanak geçtiğinde ise vatanını terk eder. Yıllarca çalıştığı Almanya’da hayallerindeki Mercedes marka otomobili alır ve artık eve dönme zamanıdır. Eve dönüş yolunda karşılaştığı zorluklar hem Bayram’ı hem de canından çok sevdiği sarı Mercedes’ini fazlasıyla hırpalayacaktır.

Adalet Ağaoğlu’nun ‘Fikrimin İnce Gülü’ adlı romanından Tunç Okan tarafından beyazperdeye uyarlanan film, önemli festivallerde birçok ödüle layık görülmüştür.

Almanya’ya Hoşgeldiniz (2011) IMDb 7.2

‘Almanya’ya Hoş Geldiniz’ filminin baş kahramanı Hüseyin Yılmaz işçi olarak gelecek şansını Almanya’da arayan bir göçmendir. Hüseyin Almanya’ya göç ettikten bir süre sonra, Türkiye’deki ailesini de yanına alır. Yıllar sonra memleketine temelli dönmek için Türkiye’de bir ev alan Hüseyin’in bu kararı aile içinde tartışmalara, barışmalara ve beklenmedik olaylara yol açacaktır…

Yasemin ve Nesrin Şamdereli kardeşlerin birlikte yazıp yönettiği film, Almanya’da yaşayan Türk göçmenlerin neredeyse 50 senedir yaşadıkları kimlik bunalımı, asimile olma, entegrasyon ve uyum sorunlarını mizahi bir dille anlatıyor.

(BONUS) Berlin Kaplanı (2012)

Berlin’de bahislerin gölgesinde dövüşen amatör boksör Ayhan Kaplan, aşırı borçlandığı alacaklılarından bir süre uzaklaşabilmek için Fethiye’deki akrabalarının yanına gelir. Fakat buradaki ablası ve eniştesi O’nun saf niyetini istismar edecek bir plan yapmıştır.

Komedi türündeki “Berlin Kaplanı”nın başrolünde Ata Demirer yer alıyor. Tarık Ünlüoğlu, Cengiz Bozkurt ve Necati Bilgiç gibi ünlü oyuncuların da yer aldığı 2011 yapımı filmin yönetmeni ise Hakan Algül.

Yorumlar

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse