9 yeni film vizyonda

0
21
REKLAM    

Sinemalarda bu hafta 5’i yerli olmak üzere 9 yeni film vizyona giriyor. Vizyona giren filmler arasında 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘Ulusal Yarışma’ bölümünde yer alarak iki ödül alan Çağıl Nurhal Aydoğdu’nun “Yarım” filmi ile macera severlerin merakla beklediği “Kahramanlar Savaşı” isimli film de var. 
Yarım

Vizyona giren filmlerden biri olan ‘Yarım’, Çağıl Nurhak Aydoğdu’nun ilk uzun metrajlı filmi. 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde, ‘Ulusal Yarışma’ bölümünde yer ala filmin iki oyuncusu da yine ödül kazandı. 

Çocuk gelin dramına dikkat çeken filmde, doğuda bir dağ köyünde yaşayan 15 yaşındaki Fidan, kendi rızası olmadan, bir miktar para karşılığında Ege’de yaşayan bir aileye verilir. Evlendirildiği adam 35 yaşında fakat zihinsel sorunları nedeniyle çocuksu davranışlara sahip Salih adında biridir. Başlarda birbirlerini reddeden iki çocuk arasında zamanla merhamet dolu naif bir ilişki başlayacaktır.

Adım Adım: Işığa Giden Yol

Sinan Uzun’un yazıp yönettiği ilk filmi olan ‘Adım adım: Işığa giden yol’ ise Haldun Dormen ve Asuman Dabak gibi oyuncularla dikkat çekiyor. Engelli bireylerin sanatın yardımıyla hayata tutunma mücadelesini anlatan filmin konusu ise şöyle: İyi bir dansçı olan Gökhan, geçirdiği trafik kazasının ardından belden aşağısının felç olduğunu ve bir daha dans edemeyeceğini öğrenince yıkılır. Üstelik annesiyle babası boşanmak üzeredir ve kız arkadaşı da onu terk etmiştir. Bu zorlu süreçte karşısına eski bir sanatçı olan Şevket çıkar ve hem Gökhan’ın, hem de başka engelli gençlerin hayatlarını değiştirir.

Ankara Yazı: Veda Mektubu

Kemal Uzun’un yönettiği ‘Ankara Yazı: Veda Mektubu’, 12 Eylül öncesi sıkıyönetim döneminde Balgat Katliamı’ndan sorumlu tutulan ve darbe sonrasında idam edilen ülkücü genç Mustafa Pehlivanoğlu’nun öyküsünü anlatıyor. Gürkan Uygun, İpek Tuzcuoğlu, Münir Can Cindoruk, Burçin Abdullah ve Ümit Acar filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimlerden.

5 Dakkada Değişir Bütün İşler

Vizyona giren yerli filmlerden biri de Orçun Benli’nin yönettiği ‘5 Dakkada Değişir Bütün İşler’. Üç arkadaşın başından geçenleri anlatan filmin oyuncu kadrosunda ise Bülent Şakrak, Haki Biçici, Kaan Turgut ve Emre Altuğ yer alıyor. 
Sedat, Harun ve Cihan mahalleden arkadaş üç gençtir. Sedat, bahisten para kazanınca üç kafadar pavyona gitmeye karar verir. O gece yaşananlar, hepsinin hayatını değiştirecektir. 

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı / Captain America: Civil War

Yabancı yapımlardan öne çıkan ise ‘Kaptam Amerika: Kahramanlar Savaşı’ filmi. Film ‘Kaptan Amerika: Kış Askeri’ni (Captain America: Winter Soldier, 2014) de birlikten yöneten Anthony ve Joe Russo’nun imzasını taşıyor. 

Marvel alemi için sivil savaş alarmı! Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı; süper kahramanları, öykü evreninin en önemli konusunda karşı karşıya getiriyor. Yenilmezler’in dahil olduğu olay kötü sonuçlanınca, politik güçler Yenilmezler’in bir otorite tarafından takip edildiği ve yönlendirildiği bir sistem kurulması için baskı yapmaya başlarlar. Bu durum Yenilmezler’in fikir ayrılığına düşerek iki gruba ayrılmasına neden olur. Steve Rogers’ın önderliğinde Yenilmezler’in hükümet baskısı olmaksızın özgür bir biçimde insanlığı korumaya devam etmesini savunan grup ve Tony Stark’ın şaşırtıcı bir biçimde hükümet kontrolünü ve müdahalesini destekleyen bir diğer grup. Chris Evans’ın dördüncü defa Kaptain Amerika kostümünü giyeceği filmde, yönetmen koltuğunda yeniden Russo Kardeşler var! Chris Evans’a başrollerde Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Daniel Brühl gibi isimler eşlik ediyor.

Çöl Kraliçesi / Queen of the Desert

Film, yazar, gezgin, arkelog, araştırmacı ve aynı zamanda 20 yy. sonunda İngiliz İmparatorluğu’nda siyasi bir figür olan Gertrude Bell’in hayatını bilinmeyen yönleriyle beyazperdeye taşıyor. Meraklı ve maceracı bir kadın olan Gertrude İngiltere’nin dışındaki hayata merak duyar ve görmek ister. Elçilikte görevli olarak Tahran’a gider, burada elçilik sekreteri Henry Cadogan’a aşık olur. Bu aşk yanlış anlaşılmış kişilerle birlikte hayat boyu sürecek bir maceranın başlangıcı olacaktır. Filmin senaristliği ve yönetmenliği Werner Herzog’a aitken, başrolde Nicole Kidman yer alıyor. Kadronun diğer yıldızları ise Robert Pattinson, Damian Lewis, James Franco ve Christopher Fulford.


İfrit’in Diyeti: Cinnia

Bu hafta vizyona giren filmlerden biri de yerli korku filmlerden biri olan ‘İfrit’in Diyeti: Cinnia’. 

Yönetmenliğini Özgür Özberk ve Şahin Yiğit’in beraber üstlendikleri filmin senaristliğini İbrahim Hakkı Öztürk üstleniyor. Başrollerde Özgür Özberk, Gülşah Çomoğlu, Fahri Öztezcan ve Kirkor Dinçkayıkçı, Gözde Fidan, Ebru Demirdöven, Fatma Öney, Serap Önder ve Yusuf Cemal Temel bulunuyor.
Üç genç arkadaş cin temalı bir korku filimi çekmeye karar verirler. Kendilerine sağlam bir hikaye bulmak isteyen bu üç genç, o civarda yaşayan bir Mühr-ü Vekil’in kapısını çalar ve o andan itibaren aradıkları korku hikayesinin asıl oyuncuları olacaklarını bilmeden kendi hikayelerinin dehşetini yaşamaya başlarlar. 

İşkence Odası / Martyrs

Bu hafta vizyona giren bir diğer korku filmi ise ‘İşkence Odası’. Fransız korku sinemasında yeni bir dalganın öncüsü olarak görülen 2008 tarihli Pascal Laugier filmi ‘İşkence Odası’nın ABD yapımı bu yeniden çevriminde, yönetmen koltuğu Goetz kardeşlere emanet. Filmin hikayesinde çocukken kaçırılan ve işkence gören genç bir kadının intikam arayışı, onu ve kendisi gibi çocuk istismarına maruz kalmış bir arkadaşını sapkınlığın korkunç ve derin bataklığına sürükler. 

Sonsuzluk Teorisi / The Man Who Knew Infinity

Sonsuzluk Teorisi, dâhi matematikçi Srinivasa Ramanujan’ın yaşam öyküsünü konu alıyor. Hindistan’ın Madras kentinde yoksulluk içinde büyüyen Srinivasa Ramanujan Iyengar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanır. Profesör G. H. Hardy rehberliğinde, Iyengar matematiksel teorinin öncülerinden olacaktır. Filmde gerçekte yaşamış olan matematikçi Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın gerçek hikayesi anlatılıyor. Matt Brown’un yönettiği ve senaryosunu yazdığı filmin oyuncu kadrosunda Jeremy Irons, Stephen Fry, Dev Patel gibi isimler bulunmakta.

(sç/öç)

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse