7 yeni film vizyonda

0
163

Bu hafta vizyona giren filimler arasında sinema tutkunların merakla beklediği ünlü yönetmenlerden Alfred Hitchcock ile François Truffaut’un buluşmasını konu edinen “Hitchcock/Truffaut” ile Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü alan Senem Tüzen’in “Ana Yurdu” filmi yer alıyor. 
Bu hafta 3’ü yerli film olmak üzere 7 filmi vizyona giriyor. Vizyona girenler arasında sinema tutkunların merakla beklediği ve kült yönetmenlerinden Alfred Hitchcock ile François Truffaut buluşmasını konu edinen “Hitchcock / Truffaut” ile 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü alan Senem Tüzen’in “Ana Yurdu” filmi yer alıyor. 

Hitchcock’a Göre Sinema

Haftanın en dikkat çekici yapımı ve sinema tutkunların merakla bekledikleri “Hitchcock’a Göre Sinema” belgeseli bu hafta vizyona giriyor. Fransız Yeni Dalga akımının kurucularından François Truffaut’un, gerilim filmlerin usta ismi Alfred Hitchcock ile 3 gün boyunca yaptığı söyleşinin derlendiği “Hitchcock’a Göre Sinema” kitabından hareketle hazırlanan belgeselde, Martin Scorsese, Wes Anderson, David Fincher, Kiyoshi Kurosawa ve Richard Linklater gibi sinema dünyasının pek çok ünlü yönetmenine “Bu kitap sinemaya bakışını nasıl etkiledi?” sorusu soruluyor. 

Ana Yurdu

Haftanın öne çıkan filmlerden biri de Senem Tüzen’in ilk uzun metrajlı filmi “Ana Yurdu”. 27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve SİYAD ödüllerini kazanan filmin oyuncu kadrosunda da Bezen ve Bilgin Nihal Koldaş bulunuyor.

Filmin hikayesi ise şöyle: Sancılı bir boşanma sürecinin ardından yeni yeni toparlanmaya başlayan Nesrin ofisteki işinden ayrılır ve İstanbul’daki evini terk eder. Nesrin artık hayatta olmayan babaannesinden kalan Anadolu’daki boş köy evinin yolunu tutar. Çocukluğundan beri yazar olmanın hayallerini kurmuştur ve bu evde ilk romanını tamamlamaya karar verir. Ancak uzun zamandır görüşmediği ve de anlaşamadığı annesinin çat kapı evde belirmesiyle planları yarıda kalır. Şimdi ikisi için de birbirlerinin karanlık yanlarıyla yüzleşme zamanıdır.

Dadaş

Vizyona giren yerli yapımlardan biri olan Dadaş. Senaryosu filmin başrol oyuncusu Murat Yıldırım tarafından yazılan ve Selim Kemal Dağlı’nın ilk yönetmenlik denemesi olan Dadaş, maço erkeklerle dolu, kötü aksiyon sahneleriyle örülü, şiddeti yücelten yerli televizyon dizilerini andıran bir aksiyon filmi olarak öne çıkıyor.

Oflu Hoca’nın Şifresi

Haftanın bir diğer yerli filmi ise Oflu Hoca’nın Şifresi. Serinin ikinci filmi olan Oflu Hoca’nın Şifresi’nin oyuncu kadrosu hayli kalabalık. Filmin konusu ise şöyle: Bir karedeniz komedisi olarak çekilen film Oflu Hoca ile Ahmet’in başından geçen hikayeyi anlatıyor. 

Dehşet Treni

Dehşet Treni, vizyona giren korku yapımlardan biri. Yönetmenliğini Paul Hyett Writers’ın üstlendiği korku filminin senaryosu Mark Huckerby ve Nick Ostler ikilisine ait. Oyuncu kadrosunda ise Ed Speleers, Holly Weston, Shauna Macdonald yer aldığı film, bir dolunay gününde, ormanlık bölgeden geçerken arıza yapan bir trenin yolcularına birtakım yaratıklar saldırması ile başlayan serüvene odaklanıyor. 

Kötü Komşular 2

Nicholas Stoller’in yönettiği komedi türündeki devam filmi “Kötü Komşular 2″de, bir önceki serinin başrol oyuncuları Seth Rogen, Zac Efron ve Rose Byrne ekibine Chloe Grace Moretz de katılıyor.

Selena Gomez, Lisa Kudrow ve David Franco’nun da rol aldığı film, ikinci bebeklerini beklerken taşınmaya karar veren bir çiftin, komşu kız kardeşlerle karşı karşıya geldiğinde meydana gelen komik olayları konu alıyor.

Angry Birds Film

Fergal Reilly ile Clay Kaytis’in yönettiği haftanın animasyon türündeki filminin Türkçe seslendirmelerini Yekta Kopan, Arda Aydın, Boğaçhan Sözmen ile Sinan Divrik yaptı.

Kuşların neden öfkelendiğini anlatmaya çalışan film, izleyicilerini nüfusu tamamen mutlu, fakat uçamayan kuşlardan oluşan bir adaya götürüyor.

(sç/ns) 

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse