43 yıllık ‘Netekim Karakolu’ filmi

0
17
REKLAM    

1970 yılında, 16 yaşındaki bir gencin filminde oynadıkları için 12 Eylül 1980 askeri yönetimi tarafından dayaktan geçirilen köylülerin hikayesi, 43 yıl sonra tamamlanıyor.

 
O dönem filmi çekmeye çalışan 16 yaşındaki Zeynel Korkmaz’ın oğlu yönetmen Yasin Korkmaz, babasının yarıda kalan filmini tamamlamak için dayak yiyen köylülerle görüştü. Köylülerin içinde yeniden dayak yemekten korkanlar olsa da, filmin bitmesini isteyenler filmde yer alacaklarını belirtiyor. Komedi tarzında ele alınan filmin ismi ise “Netekim Karakolu”.

Gerçeğe dayanan olayların işlendiği “Netekim Karakolu” filminde, 12 Eylül’ün tüm yönleri ele alınıyor. Sadece siyasi görüşlü vatandaşların değil, aynı zamanda gündelik hayatını sürdürmeye çalışan köylü, çiftçi ve yörüklerin de mağduriyetini anlatan film, daha önce sinemaya konu olmamış ayrıntıları barındırıyor. 


Filmin hikayesi ise şöyle:
Yaşanmış gerçek bir hikayeden yola çıkılarak hazırlanan film 12 Eylül 1980 darbesini mizahi bir dille anlatıyor. Filmin konusu kısaca şöyle: 1970 yılında Torosların eteklerinde yaşayan bir grup genç, amatör olarak sinema filmi çekmeye kalkışır. Başlarına gelen ilginç olaylar nedeniyle film yarıda kalır. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gençlerden birinin evinde çektikleri filme ait fotoğraflar, senaryo ve 16mm film makaraları bulunur. Gençler aksiyon filmi çekmek istemiştir ama o dönemin askeri yönetimi başka şeyler peşindedir. Başta film çekmeye çalışan gençler olmak üzere filmde oynayan bütün köylü silahlı ‘suç örgütü kurmaktan ve gerilla eğitimi almaktan’ günlerce karakolda tutulur ve sorgulanır. Köylünün ifadeleri doğrultusunda örgütün arkasında Stalin mi, Franko mu, Churchill mi olduğu konusu da komutanın kafası karışmıştır.

MERSİN

Reklam

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse