4. Malatya Film Festivali 15 Kasım’da Başlıyor

0
67

 

4. Malatya Uluslararası Film Festivali, 15 Kasım’da Yeşilçam’ın üç unutulmaz oyuncusu Muhterem Nur, Eşref Kolçak ve Murat Soydan’ın onur ödülü alacağı açılış töreniyle perdelerini aralayacak ve 21 Kasım’a kadar sürecek. Filistinli yönetmen Rashid Masharawi’nin de onur ödülü alacağı festivalde, yönetmenin Leyla’nın Doğumgünü (Eid milad Laila) adlı 2008 yapımı filmi de gösterilecek.

Festivalin, İstanbul, Antalya ve Adana’da yarışmış filmlerin de başvurabildiği Ulusal Yarışma bölümünde yer alacak filmlerin listesi şöyle:

Eve Dönüş – Sarıkamış 1915 / Yön: Alphan Eşeli
Gözümün Nûru / Yön: Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu
Karnaval / Yön: Can Kılcıoğlu
Kusursuzlar / Yön: Ramin Matin
Lal / Yön: Semir Aslanyürek
Saroyan Ülkesi / Yön: Lusin Dink
Üç Yol / Yön: Faysal Soysal
Yarım Kalan Mucize / Yön: Biket İlhan
Yozgat Blues / Yön: Mahmut Fazıl Coşkun

Uluslararası Yarışma’daysa Hany Abu-Assad’ın Ömer’i (Omar), Anthony Chen Ilo Ilo’su, Ritesh Batra’nın Sefertası(The Lunchbox), Joanna Kos-Krauze ve Krzysztof Krauze’nin Papusza’sı gibi Filmekimi ve Altın Portakal’da da gösterilmiş iddialı yapımlar yer alıyor. Srdan Golubović’in, geçtiğimiz ay sinemalarımızda gösterilen Bosna Savaşı’yla ilgili filmi Kesişen Hayatlar’ın (Krugovi) da yer aldığı Uluslararası Yarışma’nın asıl kaçırılmaması gereken filmiyse, Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülen Gürcistan, Almanya, Fransa ortak yapımı Hayatın Baharı (Grzeli Nateli Dgeebi). 90’lı yılların başında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te geçen film, iki genç kızın büyüme hikâyesini etkileyici bir üslupla perdeye taşıyor.

Romanya sinemasının son dönem örneklerinden Altın Ayı ödüllü Çocuk Pozu (Pozitia Copilului), İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin Geçmiş’i (Le Passé), son dönem Çin sinemasının usta isimlerinden Jia Zhangke’nin imzasını taşıyan Günahın Dokunuşu (Tian Zhu Ding) gibi yılın en güçlü filmlerinden bazılarının bulunduğu Panorama bölümüyse farklı ülke sinemalarının en iyi örneklerini bir araya getiren dopdolu bir seçki. Malatya’nın bu yılki programının en cazip taraflarıysa, Ortadoğu Sineması ve Azerbaycan Sineması gibi kolay ulaşılabilir olmayan filmleri kapsayan bölümler. Azerbaycan Sineması bölümünde yakın tarihli beş filmin yanı sıra Tevfik İsmailov’un yönettiği 1973 yapımı Bizim Sokağın Delikanlıları (Bizim Küçənin Oğlanları) da gösterilecek. Ortadoğu Sineması bölümündeyse İran’da ev hapsi ve film çekmeme cezasına çarptırılmasına rağmen 2011 yılında Bu Bir Film Değil’i (In Film Nist) hayata geçiren Cafer Panahi’nin yeni projesi Perde (Pardé) ve Haifaa al Mansour’un Suudi Arabistan toplumunda kadınlara uygulanan baskıyı konu alan dokunaklı büyüme hikâyesi Vecide (Wadjda) gibi kayda değer filmler yer alıyor. Ortadoğu seçkisinin en görülmeye değer filmlerinden bir başkası da, Filistin yapımı belgeselSanat-Şiddet (Art/Violence). Documentarist kapsamındaki gösterimi, yönetmenlerinden Mariam Abu-Khaled ve Udi Aloni katılımıyla 6 Haziran’da Gezi Parkı’nda yapılan film, konusuyla da Gezi Direnişi’ni aynalıyor: 4 Nisan 2011’de Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’ndaki Özgürlük Tiyatrosu’nun önünde öldürülen, çok sevdikleri yönetmenleri ve barış aktivisti Juliano Mer-Khamis’in izinden giden oyuncularının sanatsal direnişini gözler önüne seren belgesel, Filistin gençliğinin cesaretine de övgü niteliğinde.

Yakın dönem İtalyan filmlerinin toplandığı Incontro (İtalyan Sineması ile Buluşma) adlı bir bölümün de yer aldığı Malatya Film Festivali’nde, özellikle Güney Kore sinemasının takipçilerini sevindirecek bir toplu gösterim de var:Cinayet Günlüğü (Salinui chueok, 2003) ile adını dünyaya duyuran ve ardından gelen Yaratık (Gwoemul, 2006) ve Ana (Madeo, 2009) filmleriyle hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayan Bong Joon-ho’nun günümüz Güney Kore sinemasının en güçlü yönetmenlerinden biri olduğu şüphe götürmez. Bong’un bugüne kadar çektiği dört filmin yer aldığı bölümde, yönetmenin az bilinen, komedi türündeki ilk filmi Havlayan Köpek Isırmaz’ın (Flandersui Gae, 2000) da bulunduğunu ekleyelim.

Ayrıntılı bilgi için: malatyafilmfest.org.tr

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse