4. Filmamed Belgesel Film Festivali Başladı

0
91

 “Özgür yaşam, devrimci sanat” perspektifiyle Filmamed 4’üncü kez Amed de direniş filmleriyle halkla buluşuyor.

Coğrafyamızda siyasal kültürel ve sanatsal alanda baskı ve sansürün gittikçe derinleştiği bir dönemde bu festivali yapıyor olmamız ayrıca bir önem ihtiva etmektedir. Belgesel sinemacıların endüstriyel ilişki ve bağlamlardan görece olarak daha bağımsız ve daha demokratik bir süreçle filmlerini yapıyor olmaları, belgesel sinemayı oldukça önemli bir demokratik muhalefet alanı haline getirmiştir. Bu nedenle üretim süreçlerinde denetim altına alınamayan, yönlendirilemeyen, sansürlenemeyen belgesel filmler, dağıtım ve festivaller üzerinden baskı ve sansüre tabi tutulmaktadır. Belgesel filmler çeşitli bahanelerle festival programına alınmamakta, programa alınanlar en ufak bir baskı karşısında festival dışı bırakılmakta ve hatta belgesel film denilen “baş ağrısından” tümden kurtulmak için festivaller, belgesel film bölümlerini iptal etmektedirler.

Festivalimizde yarışma bölümleri, en iyi film, ulusal bölüm, uluslararası bölüm vb. rekabetçi ve ulus devletçi yaklaşım ve tanımlamalardan uzak duracaktır. Filmamed Belgesel Film Festivali, herhangi bir etnik, dinsel, inançsal, cinsel, kültürel kimliği aşağılamayan, ötekileştirmeyen, temel evrensel değerlere, insan, bitki, hayvan haklarına ve doğanın korunmasına aykırı yaklaşım içermeyen tüm belgesel filmleri festival programına dahil etmeyi amaçlamaktadır. Belgesel film Festivalimiz filmlerin, yönetmenlerin yarıştırıldığı, rekabetin ve bireysel motivasyonun geliştirildiği bir alan değil; yönetmenlerini buluştuğu, dayanışarak, ortaklaşarak, güç birliği yaparak belgesel film ürettiği ve ürettiklerini en yaygın biçimiyle halkla buluşturma arayışlarının temel motivasyon kaynağı olduğu bir platform olmayı hedeflemektedir.

Festivalimizde film gösterimleri ve yönetmenlerin izleyicilerle buluşması etkinliklerinin yanı sıra, belgesel sinemanın gelişimine katkı sunmak amacıyla belgesel film proje destekleme, belgesel film geliştirme atölyeleri, panel, forum vb. etkinliklere de yer verecektir. Bu konuda dinamik bir süreç işletilecek ve her yıl görüş, eleştiri ve öneriler ve ihtiyaçlar temelinde festival yeniden programlanacaktır. Festivalimiz program ve işleyişiyle bir “belgesel sinema okulu” olmayı perspektif olarak önüne koymaktadır.

Festivalimiz, bu yıldan başlayarak her yıl tematik bir bölümle seyircilerle buluşacaktır. Festivalimizin bu yılki teması “direniş” olacaktır. Direniş temalı filmler gösterilecek, panel ve söyleşiler gerçekleştirilecektir. “Her yer direniş, her yer” sinema mottosuyla yapılacak olan Filmamed Belgesel Film Festivali, Cizre direnişinde “vahşet bodrumunda” yaşamını yitiren sinema emekçisi İslam Balıkesir’e adanmıştır.

  Kayapınar Belediyesinin desteği ile  24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Filmamed Belgesel Film Festivali’ne başvurular 25 Nisan 2016 tarihine kadar devam edecektir.  

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse