’33 Kurşun’ filminin çekimleri engelleniyor!

0
66

 

VAN – DİHA
Özalp ilçesi Sefo Deresi’nde, Orgeneral Mustafa Muğlalı tarafından elleri bağlanarak katledilen 33 Kürt yurttaşı konu edinen filmin çekimleri bölgenin “yasaklı” olması gerekçesiyle askerler tarafından engellendi.


Ahmed Arif’in şiirine de konu olan ve tarihte “33 Kurşun Olayı” olarak bilinen, Van’ın Özalp ilçesindeki Sefo Deresi Katliamı’nı konu edinen filmin çekimleri, bölgenin “yasaklı” olması gerekçesiyle askerler tarafından engellendi. O dönemde 16 yaşlarında olan Asya’nın, askerden yeni gelen nişanlısı Mirza’nın da katledildiği olay “33 Kurşun” ismiyle beyaz perdeye aktarılıyor.

Sefo Deresi’ndeki katliam sahnelerinin çekilmesine jandarma tarafından izin verilmediğini belirten filmin yönetmeni Mehemed Bilmez, çekimlerin askerler tarafından yasaklandığını söyledi. Katliamın yapıldığı dönem hakkında bilgi edinmek için yoğun çabalar harcadıklarını ifade eden Bilmez, “Biz bu senaryo için 2 yıl boyunca çaba sarf ettik. Bunun için katliamın yapıldığı yere gidip, en önemli sahnenin çekileceği Sefo Deresi için izin istedik. Jandarma buna müsaade etmeyeceklerini ve katliamdan bu yana hiçbir şekilde o bölgeye kimsenin sokulmadığını söyledi. Bütün ikna etme çabalarımıza rağmen müsaade edilmiyor. Hatta bize, ‘İzinsiz girerseniz öldürme yetkimizi kullanırız’ dediler. Birçok yurtsever kurumla görüştük ama henüz net bir sonuç yok. Katliamın yapıldığı yerde sahne çekilmezse filmin bir anlamı kalmaz. Bizce, gerçeklerin gün yüzüne çıkmasından korkuyorlar. Belki hala öldürülenlere ait kemikler oradadır” dedi.

33 Kurşun Olayı

Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından Van’a gönderilen Orgeneral Mustafa Muğlalı komutasındaki askerler, 30 Temmuz 1943’te Van’ın Özalp ilçesine bağlı Yukarı Koçkıran köyünde 33 yurttaşı, Sefo Deresi mevkisinde elleri arkadan bağlanmış ve yere diz çöktürülmüş şekilde kurşuna dizerek, katletmişti.

0 0 deng
Article Rating
Bibe abone
Dazanîne bigre
guest
0 Şirove
Lêvegerînen navê nivîsê
Hemû şiroveyan bibîne