3. Diyarbakır İşçi Filmleri Festivali 2 Mayıs’ta başlıyor

0
32

Diyarbakır 3. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin programı açıklandı. 2-9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı başlayacak olan festival kapsamında 15 farklı ülkeden toplam 54 film izleyici ile buluşacak.
Diyarbakır’da bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali programı açıklandı. “Sınırda yaşamak, umuda sarılmaktır” şiarıyla gerçekleşecek olan festivalin programı Diyarbakır Evi’nde yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Sur Belediyesi, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, DİSK/Dev-Sağlık İş Diyarbakır Şubesi ve DİSK/Genel-İş tarafından ortaklaşa düzenlenen film festivali 2 Mayıs günü saat 18.00’de Urfa Kapı’dan Sümerpark Sosyal Yaşam Merkezi Amfi Tiyatro’ya kadar yapılacak olan yürüyüşle başlayacak. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı başlayacak olan festival kapsamında 15 farklı ülkeden 21’i uluslararası, 33’ü de Türkiye’den olmak üzere toplam 54 film izleyici ile buluşacak.

‘İşçi ve emekçilerin mücadele deneyimleri izleyicilerle buluşacak’

Toplantıda konuşan Diyarbakır İşçi Filmleri Festivali Atölyesi’nden Deniz Durak, festivalle Türkiye ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Festivalin içeriğine ilişkin bilgilendirmede bulunan Durak, “Festivalin değişmez illüstrasyonu Karagöz ve Şarlo bu yıl, ‘Sınırda yaşamak’ temasıyla mitolojide tanrılar tarafından cezalandırılan ve bu cezaya direnen ilk insan Sisyphus’a (Sisifos) gönderme yapıyor. Ortadoğu’daki savaşın en önemli aktörlerinden olan Kürtlerin, açlık ve yoksulluğun sınırlarında umudu ve emeği ile ayakta kalmaya çalışanların öykülerini beyaz perdeye taşıyor” şeklinde konuştu.

Gösterimlerin tamamının ücretsiz olacağı festival kapsamında, “İstanbul Hayali”, “Klimanjaro’nun Karları”, “Dengê Bavê Min”, “Umut Otobüsü”, “Geriye Kalan”, “Tehlikeli Yol”, “İsyan”, “Tepenin Ardı”, “Çin İşçilerinin Hayali”, “Geriye Kalan”, “Dengê Deri”, “Arka Bahçe” gibi birçok uzun ve kısa metrajlı kurmaca, belgesel film gösterimi yapılacak.
Festival kapsamında 5 Mayıs’ta “Barış süreci ve emek hareketinin barış sürecindeki rolü” konulu panelde DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in konuşmacı olarak katılacağı bir panel düzenlenecek.

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse