2000’den Sonra Çekilmiş En İyi Hint Filmleri

0
158

Her liste tartışmalıdır. Hele ki Hint ya da Kore sineması olunca tartışma daha da büyür. İyi olduğunu düşündüğünüz filmi yorum kısmına ekleyebilirsiniz.
Dil Chahta Hai

3 sıkı arkadaş.. 3’ünün de aşka farklı bakışları vardır.. Biri her gördüğü kıza aşık olduğunu sanır, biri aşka inanmaz; hep çapkınlık peşindedir. Diğeri ise aşk hakkında pek konuşmaz… Günün birinde kader hepsine öyle bir oyun oynar ki aşk hepsine bir ders verir. İçinde aşkı, dostluğu, ayrılığı, yalnızlığı, sevinci, hüznü bulabileceğiniz bir yapım.

___

Khosla Ka Ghosla!

Çocukları yetişkin olduğu için artık yeni bir eve taşınmaları gerektiğini düşünen Khosla (Anupam Kher), Delhi’de bir arsa satın alır.. Fakat emlakçı aynı arsayı, arsa düşkünü Boman Irani’ye de satmıştır. Khosla, başvurabileceği heryere başvurduğu halde ona yardım edebilecek kimse çıkmaz. Bunun üzerine Khosla’nın çocukları arsayı geri alabilmek için birtakım oyunlara başvuracaklardır. Bakalım bu oyunlarında başarılı olup Arsa’yı geri alabilecekler midir ?

____

Lage Raho Munna Bhai

Bir gangster olan Munna, radyo programı yapan Jhanvi’ye hiç görmediği halde aşık olur. Radyonun yaptığı bir yarışmaya hile yaparak katılır ve Jhanvi ile tanışma fırsatı bulur. Yalanlar üzerine kurduğu bu tanışma içinden çıkılmaz bir hal alınca ülke kurucusu Gandi’nin ruhu imdadına yetişir. Ancak Gandi’nin önerileri Munna için yapılması çok zor şeylerdir.

___

Chak De! India

Ülkesine sevdalı kriket takımının kaptanı milli maçın finalinde penaltı kaçırır ve şike yaptığı öne sürülerek takımdan atılıp bir anda vatan hayini ilan edilir… Yıllar sonra kız milli takımının başına geçer ve hayal bile edilemeyen şeyleri başarmak için işe koyulur…

___

Jodhaa Akbar

18. yüzyılda yaşanan ve gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek yazılan Jodhaa Akbar bir aşk hikayesidir. Büyük Mughal İmparatoru Akbar ve Rajput Prensesi Jodhaa arasında geçer bu aşk hikayesi. Büyük İmparator Akbar küçük beylikleri kendi emrine geçirmek için savaşmaktan geçinmez ve birçok beyliği alır. Geride bir kaç tane küçük beylikler kalmıştır bunlardan bir tanesi de Jodha’nın babasının liderlik yaptıgı Rajput Beyliği’dir . Jodhaa’nın babası Akbar’ın emrine geçmek istemez ve kendi beyliğini garantiye almak için kızını yani Jodhaa’yı Akbar’a verir. Jodhaa bu evliliği hiç istemez; ancak evlenir ve yavaş yavaş kocasına aşık olur. Kendisi Hindu kocası da Akbar müslümandır; ancak evlilikleri ikisinin de birbirlerinin dinine karışmadan devam eder… Sonlara doğru Jodhaa bir iftiraya maruz kalır ve Akbar onu saraydan gönderir ama sonunda gerceği öğrenecektir.

___

Wasseypur Çeteleri

Bu eşsiz gangster destanı yetmiş yıllık bir süreyi kapsıyor ve Hindistan´da bir madenci kasabası olan Wasseypur´un hâkimiyetini ele geçirme hırsı peşinde, birbirlerine kan davası güden rakip ailelerin üç nesil süren hikâyesini anlatıyor. Bu ilk yarı, sömürge dönemi Hindistan´ın son zamanlarında başlıyor: İngiliz trenlerini yağmalayan Şahit Han, ardından sadece intikam için Ramadhir Singh´in kömür madeninde işçilik yapıyor. On yılın sonunda oğlu Serdar Han babasının onurunu kurtarmaya yemin edip Bollywood sinemasına kafayı takmış bir kasaba olan Wasseypur´un en korkulan adamı oluyor. Wasseypur Çeteleri – Bölüm 1, ilk kez 2012 yılında Cannes´da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterildi.

___

2000'den Hint

Büyükbabasının vasiyeti üzerine Hindistan’ın bir ucundan bir ucuna gitmek zorunda kalan bir adam,Chennai Express isimli trende babasının zorlama evlendirmeye çalıştığı bir kıza yardım etmek zorunda kalır.Bu ufak yardım onu, artık geri dönüşü imkansız bir maceranın içine alırken tarifi imkansız bir aşka sürükleyecektir.

___

Queen

Filmin konusu kısaca Rani isimli kızımızın düğününden bir gün önce nişanlısı tarafından terk edilmesinin ardından onu aşma ve kendini bulması. Rani nişanlısıyla çıkmayı hayal ettiği balayına kendi başına gider..

___

Dum Laga Ke Haisha

Sıska Prem Prakash Tiwari (Ayushmann Khurrana) kaset işi yapmaktadır ve eğitim işinde olan kilolu Sandhya (Bhumi Pednekar) ile görücü usulü evlenecektir. Ancak evlilikleri iyi başlamamıştır…

___

Bajrangi Bhaijaan

Pakistan asıllı dilsiz bir bir kız çocuğu Hindistan’da kaybolur. Onunla karşılaşan bir adam onu ailesine geri götürmek için bu çocuğa sahip çıkar.

___

Diğer bir Hint filmi listesi için lütfen tıklayın…

Kaynak: BFI

ŞIROVE BIKE

Ji kerema xwe re şîrove bike!
Ji kerema xwe navê xwe binivîse